APLIKACE TN.CZ
Počasí

První předpověď na podzim: Počasí bude abnormální, říkají meteorologové

Podzim
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Teplé čepice, bundy a časně ráno někdy i rukavice. Tak tohle vybavení budeme moct letos na podzim ještě nechat ve skříni. Podle meteorologů bude totiž přinejmenším jeho začátek nadprůměrně teplý. Postará se o to atmosférický jev La Niña, který se má na přelomu září a října postarat o příjemné počasí. Vyplývá to z dlouhodobých předpovědních modelů.

Podzim bude letos v Evropě abnormálně teplý, předpovídají meteorologové z odborného portálu Server Weather. Rtuť teploměru se bude k nadprůměrným číslům šplhat vlivem atmosférického jevu La Niña, který na počasí na starém kontinentu působí i během léta a způsobuje extrémní tropická vedra.

Meteorologický podzim trvá od září do listopadu. Podle dlouhodobého modelu ECMWF budou v tomto období na většině území starého kontinentu včetně Česka teploty o 0,5 až 1 stupeň Celsia nad průměrem. "Vysoké teploty způsobí oblast vysokého tlaku vzduchu, která bude do Evropy přesahovat ze severu Atlantského oceánu," vysvětlili odborníci.

Související obsah

​Nebude ani příliš často pršet. "Podzim na srážky bohatý nebude, a to zejména na severu Evropy," pokračovali. Podobná předpověď vyplývá i z modelu NOAA/NCEP, málo srážek prý ale hrozí spíš na jihu, v západní a střední Evropě by mělo pršet málo, ale zato pravidelně. Model prorokuje Evropě teploty vyšší dokonce o 1 až 2 stupně Celsia, než je dlouhodobý podzimní průměr.

La Niña ustoupí v říjnu

Další anomálie meteorologové neočekávají. "Pod největším vlivem nízkotlakého systému bude severní Evropa, přes Velkou Británii pak bude na kontinent postupovat naopak systém vysokého tlaku vzduchu. Suchý podzim zažije jižní Evropa, zato Skandinávie by měla počítat s větším množstvím srážek," uzavřeli.

Související obsah

Vliv La Niñy má skončit nejpozději v říjnu. Není vyloučeno, že po příjemném podzimu nastoupí mrazivá zima, upozornil server Verisk. Loni už od listopadu hnal teploty v Evropě do záporných hodnot takzvaný polární vír, který tlačil studený vzduch z vyšších vrstev atmosféry k zemskému povrchu. 

Připomeňte si, jaký byl začátek loňského podzimu (09/2021):

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz