Zahraničí

Evropu zasáhl další virus. Má devět hlavních příznaků, pozor si dejte na oči

Evropu zasáhl další virus. Má devět hlavních příznaků, pozor si dejte na oči
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Po covidu a opičích neštovicích přichází hrozba rozšíření dalšího viru, který lidem způsobuje vážné problémy. Tento týden se nákaza potvrdila ve Španělsku. Do Evropy nemoc přišla z východu a infikovaný se na první pohled pozná podle očí výrazně zbarvených do červena. Hlavních příznaků je dohromady devět. Pacientům v nejhorších případech selhávají orgány.

Evropa čelí nebezpečí rozšíření dalšího viru, který může mít fatální následky. Krymsko-konžská hemoragická horečka (CCHF) podle dosavadních poznatků zabíjí až 30 procent nakažených lidí. Před týdnem ji diagnostikovali muži ve městě Leon na severozápadě Španělska, upozornil list The Sun.

Pacienta rychle hospitalizovali, nakonec ho ale museli letecky přepravit do jiné nemocnice. Umístili ho do izolace s nejpřísnějšími podmínkami. "Jeho stav je navzdory závažnosti a rizikům tohoto onemocnění stabilizovaný," informovaly španělské úřady.

Virus se v Evropě dosud vyskytoval jen zřídka. Od roku 2011 se ve Španělsku potvrdily pouze tři případy. Letos v březnu ale CCHF onemocněla i jedna Britka, jednalo se o čtvrtý odhalený případ ve Spojeném království od roku 2012. Pečovali o ni v londýnské nemocnici Royal Free, přežila.

Související obsah

Nemoc na člověka přenášejí klíšťata. Inkubační doba je obvykle pět až šest dní, první příznaky ale mohou nastoupit už po dni až třech. Jestliže se ale nakazíte kontaktem s infikovanou krví, symptomy se objevují až po bezmála dvou týdnech. 

Pacientům mohou selhat orgány

Mezi hlavní symptomy CCHF patří horečka, bolest svalů, závratě, ztuhlý krk, bolest zad, průjmy, bolest hlavy, pálení očí a světloplachost. V prvních dnech obvykle nastávají i náhlé změny nálad a zmatenost, které později střídá ospalost a deprese. Nemoc se méně často projevuje i rychlým srdečním tepem, zvětšenými uzlinami, vyrážkami a krvácením z nosu či dásní. Pacienty s nejtěžším průběhem nakonec postihne rychlé selhání ledvin, jater a srdce. 

Krymsko-konžská horečka je rozšířená především v Africe a na Středním východě, znají ji ale i na východě Evropy a v Asii. Ohniska v posledních letech zaznamenali v Rusku, Turecku, Íránu, Albánii, Pákistánu a Jihoafrické republice. Poprvé se onemocnění objevilo na Krymu v roce 1944. V roce 1969 způsobila CCHF epidemii v Kongu, odtud plyne název choroby, připomněl portál The Independent.

Související obsah

Během léčby je důležité zvýšit přísun tekutin do těla. Podle expertů z amerického Centra pro prevenci a kontrolu nemocí (CDC) je nezbytné monitorovat rovnováhu elektrolytů a organismu. Na virus zabírá lék ribavirin.

Počet hospitalizovaných s covidem v Česku stoupá:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz