Koronavirus

Lockdown, roušky a nové mutace: Prymula řekl, jak s Českem zamává covid

Lockdown, roušky a nové mutace: Prymula řekl, jak s Českem zamává covid
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Koronavirová pandemie opět úřaduje napříč celou Evropou. Letní vlna se nevyhýbá ani Česku a odborníci očekávají, že situace se bude zhoršovat. Epidemiolog Roman Prymula pro TN.cz popsal situaci, za které by podle něj bylo nevyhnutelné přistoupit k další tvrdé uzávěře. Bývalý ministr zdravotnictví nechápe zdrženlivý postoj současného vedení resortu. Sám by už teď vrátil přinejmenším povinnost nosit roušky v nemocnicích.

Zavřené restaurace, hospody, všude respirátory nebo roušky a ven jen ve vymezených časech. Tvrdé uzávěry kvůli koronavirové pandemii má většina lidí ještě v živé paměti. A podle expertů se nedá vyloučit, že je budeme muset prožít znovu. Covid by ale musel zesílit do extrémních rozměrů.

"Musela by tady být opravdu varianta, která by měla obrovskou smrtnost, aby se muselo sahat k takovýmto razantním opatřením," řekl TN.cz epidemiolog Roman Prymula. "Ta populace je dnes už nastavená poněkud odlišně, je schopná tolerovat i poměrně vysoké počty úmrtí," dodal s tím, že se domnívá, že k plošnému lockdownu nakonec nebude nutné sáhnout.

Související obsah

Letní vlna ale začíná Evropě zatápět a počty nakažených rychle rostou i v Česku, ke středě bylo infikovaných přes 18 tisíc lidí. Ještě před týdnem jich bylo o sedm tisíc méně. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) to problém není. "Situace je zcela pod kontrolou," prohlásil v polovině července.

Prymula však s Válkovým optimismem nesouzní. "Určitě teď budeme stoupat a chvíli to potrvá. Nesdílím představu, že do 10 dnů to začne klesat. Stále jsme v růstové fázi," podotkl.

Počet pacientů s koronavirem v nemocnicích stoupá. Je jich o čtvrtinu více než minulý týden. Více v reportáži:

Vláda by měla zpřísňovat

Razantní zhoršení podle něj hrozí až na podzim. Záležet ale bude na mutacích, které přijdou. Subvarianty omikronu, jež momentálně převládají, jsou spíše bezpříznakové. Nemusí to tak ale být navždy. "Buď nastane nějaká kompenzační přestávka, to znamená, že měsíc až dva bude klid, anebo se objeví nová varianta, která způsobí, že podzimní vlna bezprostředně naváže na tu letní," vysvětlil Prymula.

Související obsah

Zdrženlivosti Válkova resortu v předcházení potenciálního zhoršení pandemie Prymula nerozumí. "Ministerstvo zastává velmi konzervativní přístup v tom smyslu, že se epidemii nesnaží jakkoliv ovlivňovat. Je to samozřejmě jejich volba, uvidíme, jak se to potom bude projevovat," uvedl.

Sám by se zpřísněním některých proticovidových nařízení nevyčkával. "Určitě bych v tuto chvíli zavedl respirátory v nemocnicích. Myslím si, že řada nemocnic to udělá spontánně, riziko nákazy personálu je poměrně velké. To je věc, kterou bych skutečně v této fázi udělal," uzavřel uznávaný epidemiolog.

Opatření už vracejí nebo je stále ponechávají v platnosti v řadě evropských zemích. Bez respirátorů se neobejdete v hromadné dopravě v Itálii, ve Francii je zase pořád nezbytné prokazovat se certifikátem o bezinfekčnosti. Roušky v MHD a nemocnicích vyžadují i některé německé spolkové země.

Experti řekli, jestli budou v Česku opět povinné roušky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz