Zahraničí

Blinken jednal s Lavrovem. O válce na Ukrajině padla překvapivá slova

Blinken jednal s Lavrovem. O válce na Ukrajině padla překvapivá slova
Sergej Lavrov Zdroj: APTN

Americký ministr zahraničí Antony Blinken se v pátek telefonicky spojil se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Jednalo se o první jednání vysokých představitelů Washingtonu a Moskvy od začátku války na Ukrajině. O té si Blinken od Lavrova vyslechl výroky, které nejspíš nečekal.

Svět "nikdy neuzná" jakoukoliv další anexi ukrajinského území, řekl v pátek Blinken při telefonickém jednání Lavrovovi. Ruského ministra zahraničí varoval, že za pokusy o obsazení sousední země "Rusko zaplatí vysokou cenu", uvedla agentura AP.

Lavrova to nechalo chladným, vyplývá z informací agentury TASS. "Ministr popsal základní postupy Ruska v probíhající speciální vojenské operaci a zdůraznil, že její cíle a úkoly budou nevyhnutelně dosaženy," shrnula ruská diplomacie.

Související obsah

Kremelská propaganda dlouhodobě pracuje s tvrzením, že rusko-ukrajinský konflikt prodlužuje Západ dodávkami zbraní kyjevské vládě. Blinken však pravděpodobně nepočítal s tím, že mu to Lavrov řekne napřímo.

"Ministr zahraničí upozornil na skutečnost, že pokračující zaplavování ukrajinské armády a nacionalistických praporů americkými zbraněmi a zbraněmi NATO, které jsou používány proti civilnímu obyvatelstvu, jen prodlužuje agónii kyjevského režimu, prodlužuje konflikt a násobí oběti," dodalo ruské ministerstvo.

Moskva si s Washingtonem hraje

Blinken také s Lavrovem hovořil o možnostech vydání basketbalistky Britney Grinerové a podnikatele Paula Whelana vězněných v Rusku. Washington navrhl jejich výměnu za obchodníka se zbraněmi Viktora Buta, Moskva ale chce z amerického vězení dostat nejmenovaného odsouzeného vraha. Protinávrh USA odmítly jako neseriózní.

Související obsah

Šéf americké diplomacie rozhovor s Lavrovem inicioval ve čtvrtek. A zpočátku se zdálo, že Moskva na něj nebude chtít přistoupit. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová totiž původně vzkázala, že Lavrov "teď nemá čas" a Blinken si bude muset počkat.

Lavrov předčasně odešel ze summitu G20. Ptali se ho, kdy Rusko ukončí válku (8. 7. 2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz