Zahraničí

Do války se zapojí další země a obsadí část Ukrajiny, plánují Rusové

Do války se zapojí další země a obsadí část Ukrajiny, plánují Rusové
Ruský prezident Putin a maďarský premiér Orbán | Zdroj: Profimedia

Moskva věří, že do války na Ukrajině se v příštích měsících zapojí další země. Ve vysílání státní televize Rossija 1 to řekl bývalý náčelník ruského generálního štábu Igor Koročenko. Podle něj je Ukrajina protiruským projektem a je nutné, aby navždy zmizela z mapy Evropy.

Rusové jsou přesvědčení, že se Maďarsko bude podílet na zničení samostatné Ukrajiny. Podle Koročenka se vláda Viktora Orbána bude muset rychle rozhodnout, jestli chce "zachránit" 150 tisíc Maďarů, kteří žijí na jihozápadě země.

Řekl to ve vysílání státní televize Rossija 1. "Předpokládám, že i pro mnoho dalších států sousedících s Ukrajinou, například pro Maďarsko, jsou nároky na jejich historická území a záchrana 150 tisíc zakarpatských Maďarů pravděpodobně také otázkou vojensko-politického rozhodnutí, které bude muset Orbánova vláda v příštích měsících učinit," prohlásil někdejší náčelník ruského generálního štábu.

Související obsah

Budapešť se "rozhodne správně", uvedl Koročenko. "Na rozdíl od Polska, které si chce prostě urvat celou část západní Ukrajiny, bych řekl, že Maďarsko se v této věci chová noblesně, precizně a zodpovědně," řekl.

Orbán čelí od začátku ruské invaze na Ukrajinu kritice evropských lídrů. Maďarsko podle politologů svým pragmatickým přístupem bortí jednotu západního postupu vůči Moskvě. Nepřipojuje se ke všem sankčním balíčkům, a Budapešť dokonce přistoupila na Putinův březnový požadavek posílat platby za plyn v rublech. Orbán několikrát zopakoval, že na prvním místě jsou maďarské zájmy, nikoliv ukrajinské.

Budapešť vzhlíží k Moskvě

Skandál vyvolaly jeho víkendové výroky o nepřípustnosti "míšení ras", připomněl list DW. "Stěhujeme se, pracujeme jinde, mísíme se v rámci Evropy. Ale nechceme být smíšenou rasou, multietnickým národem, který by se mísil s Neevropany," šokoval Orbán. I řada jeho kolegů označila projev za "nacistický". 

Související obsah

​Brusel dlouhodobě zneklidňuje inklinace Budapešti k Rusku. Panují obavy, že toho Kreml zneužije k podkopání stability Evropské unie. Jsou namístě, ukazuje Koročenkův pohled na další vývoj. "Naším cílem je zajistit, aby se antiruský projekt v podobě moderní Ukrajiny navěky vypařil z geopolitické mapy Evropy," uzavřel Koročenko.

Zdravotní stav Vladimira Putina se podle expertů opět zhoršil:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz