Domácí

Atrakce po Česku výrazně zdražují. Někde rodiny zaplatí tisíce

Akvaparky, zoologické zahrady a zábavní parky zdražily vstupné o desítky procent. Provozovatelé se přesto těší z velké návštěvnosti. Výlet pro jednu rodinu přitom vyjde na tisíce korun. Podle odborníků na turismus si lidé chtějí letošní prázdniny ještě užít. Propad v návštěvnosti se může kvůli zdražování projevit na podzim. Už teď si řada lidí vybírá výlety podle ceny.

Dva dospělí, dvě děti a rodinné vstupné za tisíce korun – rodiče jsou ochotní platit především kvůli dětem. "Návštěva na tři hodiny vás vyjde na dva a půl tisíce, což je docela dost šílený teda,“ řekli TV Nova návštěvníci jednoho z akvaparků.

Na nedostatek klientů si přesto nemůžou akvaparky stěžovat. "Návštěvnost o prázdninách teď máme na úrovni roku 2019. Feedback je klasicky 'je to tu super, ale drahý'," prozradil manažer Aquapalace Praha Jan Mára.

Dlouhé fronty byly v sobotu i před libereckým aquaparkem a místní iQLANDIÍ. Lidé tam čekali i na to, aby mohli zaparkovat. Vstupné přitom už zdražovalo. Rodina na místě zaplatí skoro 1 400 korun.

"Museli jsme ho zvednout kvůli zvedání cen energií a přibližně to je o 20 procent," vysvětlila manažerka akcí iQLANDIA Liberec Klára Štrynclová.

"Jakmile se sejde déšť, a ještě navíc víkend, což je třeba dnes, tak praskáme ve švech," potvrdil v sobotu vedoucí provozu akvaparku v Liberci Petr Čmugr.

Související obsah

​To v pražské zoologické zahradě byla situace o poznání jiná. Ve dvě hodiny odpoledne tam bylo okolo 2,5 tisíc návštěvníků. Rodinné vstupné tam vyjde na 800 korun. Pražská zoologická zahrada zatím nezdražila, ostatní po republice ale průměrně o desítky korun.

Také vstupné na hrady nebo zámky zdražilo napříč Českem. "To zdražování bylo v průměru od 10 do 50 korun, záleží na velikosti a charakteru toho objektu a také samozřejmě i na jeho návštěvnosti," potvrdil Miloš Kadlec, ředitel Územní památkové správy v Libereckém kraji.

Související obsah

​Třeba na Sychrovském zámku stálo vstupné pro čtyřčlennou rodinu ještě vloni 600 korun, letos je to 700. "S ohledem na tu situaci, jaká byla ty dva roky zpátky, každý tratil a zvlášť památky byly zavřené, tak já osobně si myslím, že to je přiměřené," je se zdražením smířená jedna z návštěvnic, kterou TV Nova oslovila.

Zdražování se podle vedení Czechtourismu projeví na návštěvnosti až na podzim. "To léto je opravdu atypické, protože po těch dvou letech strádání za covidu si chtěli užít," dodal ředitel agentury Czechtourism Jan Herget.

Návštěvníci aquaparků nebo zábavních parků mají raději počítat s dalším zdražováním vstupného.

Jestli se vyplatí vyrazit za atrakcemi za hranice, se podívejte v následující reportáži:

TN.cz, vbo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz