Domácí

Krize dopadla před sezónou i na skiareály! Plánují výrazně zdražovat

Ekonomická krize začíná dopadat i na skiareály. Už teď, nejméně čtyři měsíce před začátkem zimní sezóny, je jasné, že na horách v Česku bude všechno dražší. A nejvíc se na tom podepíší ceny energií. Někteří provozovatelé skiareálů už dokonce přemýšlejí i o tom, že nebudou moci upravovat sjezdovky nebo běžecké stopy. Zdražení prý může být velmi výrazné.

Už teď se hraje o to, jak budou vypadat sjezdovky v zimě. Ne že by byly porostlé trávou, ale ležel by na nich jen přírodní sníh a lyžaři by si svah šlapali sami tak, jako před desítkami let. "Megawatthodina se prodávala za 2 000 korun, teď to je za 4000. Ten poměr cena a výkon budeme řešit jak v Česku, tak například v Itálii," uvedl Libor Knot z Asociace horských středisek.

"Budeme muset přistupovat opatrněji k nějakému zasněžování a k tomu, co budeme rolbovat. Ale samozřejmě chceme nabídnout maximální služby, na které jsou lidé zvyklí," sdělil Petr Prouza ze Ski Deštná v Orlických horách.

Související obsah

Nejdřív covid-19, nyní drahota, mezitím byla jen jedna normální lyžařská sezóna. Pokud provozovatel skiareálu zaváhal a neřešil fixaci ceny energií dopředu, je teď na zrušení. I pro ty, kteří byli pohotoví, bude ale zdražení nevyhnutelné. "Pokud bychom zdražili jako je teď inflace, tak by k nám nikdo nepřijel. Bylo by to moc, ale zdražit prostě budeme muset. Aby to nebylo o tolik, děláme automatické turnikety," vysvětlil Jakub Hanus ze Skiareálu Ještěd.

Ve většině skiareálů bude v zimě zdražení nevyhnutelné, přesnou cenu skipasů se ale v tuto chvíli od nikoho nedozvíme. "U těch nejluxusnějších lokalit, kde je wellness, se můžeme dostat na ceny srovnatelné s Rakouskem," má jasno mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková.

Další otázkou je to, jak ekonomicky silní budou sami milovníci lyžování. Běžkaři měli vždy oproti sjezdařům pádný argument, totiž že oni lyžují zadarmo. Jenže to už letos nebude platit všude. Na Jizerské magistrále stála až do letoška úprava 250 kilometrů tratí zhruba pět milionů korun za sezónu. Současné zdražení už by neutáhli. "Budeme muset zavést dobrovolné vstupné, jinak to prostě není možné utáhnout," řekl Martin Kunc z Jizerské magistrály.

Dalším aspektem, který může zimní sezónu znovu obrátit naruby, je případná další vlna covidu-19. To už by byl pro řadu skiareálů poslední hřebíček do rakve. Mnozí provozovatelé horských areálů ale se zdražením nemohou čekat až na zimu. Často i několikanásobně vyšší ceny energií promítli do cen už teď. Dražší jsou obědy, lanovky i atrakce.

Související obsah

Na první pohled se zdá, že horská střediska zaplavily davy turistů. Provozovatelé restaurací a atrakcí ale o letní sezóně nemluví v superlativech. Je to podle nich o hodně slabší než v loňském roce. "Lidé šetří. Myslím si, že se trošku bojí, co bude," pověděl provozovatel restaurace Jakub Nikl.

Zdražilo prakticky všechno. Půjčovny koloběžek o pětinu, stejně tak půjčovny kol. O desítky korun si návštěvníci připlatí za lanovky nebo jídlo v restauracích. Dražší je i vstup do rožnovského skanzenu. Za prohlídku dřevěného městečka zaplatíte o 25 % víc. Dovolenou navíc pořádně prodraží ceny benzínu a nafty. Ty se stále drží těsně pod 50korunovou hranicí.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz