Zahraničí

Nový smrtící virus se potvrdil v Evropě: Odborníci řekli, co bude následovat

Nový smrtící virus se potvrdil v Evropě: Odborníci řekli, co bude následovat
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Ve Španělsku prokázali jednomu pacientovi závažnou nemoc. Ta až ve 30 procentech případů končí smrtí. Virus, který ji způsobuje, je tak po covidové pandemii a opičích neštovicích další hrozbou, které se mnozí odborníci obávají. Důvody k panice však zatím prý nejsou.

Krymsko-konžská hemoragická horečka (CCHF) se tento týden objevila ve Španělsku a na jaře se s ní setkali i ve Velké Británii, informoval deník The Independent. Nemoc, která se ve větším měřítku vyskytuje na Středním východě a v Africe, je podle expertů mimořádně nebezpečná.

Epidemiolog Muhammad Najeeb Durrani ze zdravotnické Světové sítě včasného varování a reakce (GOARN) je však přesvědčen, že panika by byla předčasná. Jediné, na co by se teď lidé měli podle něj soustředit, je důsledné dodržování hygienických návyků. "Všichni by měli být ostražití a pacienty s podezřením na nákazu je nutné okamžitě hospitalizovat a izolovat," podotkl pro portál The News.

Potenciální vznik ohniska nákazy CCHF kdekoliv v Evropě je prý momentálně téměř vyloučený. Starému kontinentu bude v příštích měsících zatápět spíš návrat covidu-19, varují epidemiologové. Počty nakažených rostou ve většině evropských států včetně Česka. Vláda o návratu opatření ale zatím neuvažuje, a tak je třeba některé nemocnice začaly nařizovat samy.

Související obsah

Hlavními příznaky CCHF jsou horečka, bolest svalů, závratě, ztuhlý krk, bolest zad, průjmy, bolest hlavy, pálení očí a světloplachost. Nemoc se méně často projevuje i rychlým srdečním tepem, zvětšenými uzlinami, vyrážkami a krvácením z nosu či dásní. Až ve 30 procentech případů končí smrtí, pacientům pak selhávají ledviny, játra nebo srdce.

Chorobu poprvé zaznamenali na Krymu v roce 1944. V roce 1969 způsobila rozsáhlou epidemii v Kongu, po které dostala svůj současný název.

Nakažený muž ze Španělska je teprve třetím člověkem, u nějž CCHF od roku 2011 v zemi diagnostikovali. "Jeho stav je navzdory závažnosti a rizikům tohoto onemocnění stabilizovaný," informovaly tamější úřady. 

Počet hospitalizovaných s covidem v Česku neustále stoupá:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz