Domácí

ZMĚNY od srpna: Dražší elektřina, 5 000 na dítě, otevírací doba známého řetězce

Od 1. srpna se Češi musí připravit na některé změny. Například skupina ČEZ, největší dodavatel elektřiny v Česku, od začátku měsíce zdražuje elektřinu. Začínají také platit nové zákony a vyhlášky.

Příbuzní pěstouni znovu získají sociální pojištění, řidiči kamionů budou moci výjimečně jezdit bez přestávek a ČEZ zdražuje elektřinu. To jsou hlavní změny, které Čechy od pondělí čekají. Podívejte se, na co se od srpna musíte připravit.

Zdražení elektřiny

Stejně jako v červenci i od 1. srpna ČEZ znovu zdražuje lidem bez fixace elektřinu. Megawatthodina stála v červenci 6 025 korun, od srpna zdraží na 7 464 korun. U produktu s fixací na dva roky cena vzroste na 7 501 korun. Meziměsíčně tedy o sedm procent.

Ceny zvyšuje také Pražská energetika (PRE). Nefixovaný produkt PRE Proud Nefix stál do srpna 4 879 korun za megawatthodinu. Nově za něj lidé zaplatí 7 505 korun za megawatthodinu.

Související obsah

Novela důchodového pojištění

Příbuzné pěstouny čeká změna ohledně zdravotního a důchodového pojištění. Pěstounství je nově zařazeno mezi takzvané náhradní a vyloučené doby a zohlední se při výpočtu penze. Zdravotní odvody posílá stát. Týká se to pěstounů, kteří jsou příbuzní dětí, začali se o ně starat před koncem minulého roku a dostávali za to odměnu od státu.

Řidiči kamionů výjimečně bez přestávek

Od 1. srpna začne také platit novela zákona o silniční dopravě. Ve výjimečných situacích, jako jsou například kalamity či krize, můžou po určitých úsecích silnic jezdit bez přestávek v jízdě. Výjimky budou moci vydávat ministerstvo vnitra, policie či krajské úřady.

Související obsah

Vyplácení jednorázového příspěvku 5 000 korun

Stát už začal vyplácet první jednorázové příspěvky 5 000 korun na dítě. Nejdříve dávku dostávají rodiny, které už nějaké přídavky na dítě pobírají. Ostatní rodiny můžou žádat od 15. srpna. Ministerstvo práce a sociálních věcí také spustilo na svém webu od 1. srpna on-line formulář pro žádost o rodičovský příspěvek, kde je možné řešit také úpravy čerpání.

Související obsah

Konec bezplatného cestování pro Ukrajince

Pokud uprchlíkům z Ukrajiny v posledních pěti dnech udělili takzvanou dočasnou ochranu či cestovali ve vlacích překračujících státní hranici, mohli jezdit veřejnou dopravou zadarmo. To nově neplatí. Nárok na bezplatnou přepravu mají nově jen ti, kteří musí opustit zemi, protože jim nebyla poskytnuta dočasná ochrana. Informovalo o tom ministerstvo dopravy.

Změny v dopravě

V několika městech čekají lidi změny v hromadné dopravě. V Praze zavedou spoj 905 z I. P. Pavlova na zastávku Sídliště Čimice. Dopravní podnik také otevře dopravní terminál Depo Hostivař. V Hradci Králové zase celý srpen nebudou jezdit linky 4 a 8. V Brně mezi Bedřichovicemi a Podolím nebudou moct jezdit autobusy. Noční spoj N96 tak bude končit na zastávce Šlapanice, Kalvodova.

V Praze navíc začne rozsáhlá rekonstrukce křižovatky ulic Poděbradská, Průmyslová, Kbelská. Ve špičce tam řidiči budou muset počítat se zpožděním až 30 minut.

Změna otevírací doby v obchodech IKEA

Až do konce července obchodní domy IKEA otevíraly v devět hodin ráno a zavíraly v devět hodin večer. To se od srpna mění. Ve všech prodejnách tak bude otevřeno od 10 do 20 hodin. Více o změnách si přečtete zde.

Ochrana zvířat

Nově začíná platit také vyhláška o ochraně vybraných druhů šelem a lidoopů. Ministerstvo zemědělství stanovilo podmínky pro velikost, zabezpečení a konstrukci výběhů, požadavky na krmení a napájení šelem a lidoopů.

Lidoopi musí dostávat minimálně třikrát denně krmení složené převážně ze zeleniny. Některým druhům chovatelé musí zajistit i ovoce, ořechy nebo výhonky. Tygr ussurijský potřebuje venkovní výběh velký nejméně 300 metrů čtverečních, lev jich potřebuje minimálně 200. Lidé také nesmí chovat zvířata v bytech. Firma může dostat pokutu až tři miliony korun, občan až milion. Podrobnosti o vyhlášce zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

​Jednorázový příspěvek na dítě se vyplácí od srpna:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz