Zahraničí

Vylepšená vakcína proti covidu v Nizozemsku. Očkovat začnou na podzim

Vylepšená vakcína proti covidu v Nizozemsku. Očkovat začnou na podzim
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Obyvatelé Nizozemska starší 12 let dostanou již za pár týdnů pozvánku na přeočkování další posilující dávkou vakcíny proti koronaviru. Očkovací látka bude složena z aktualizované mRNA vakcíny. A měla by tak být účinnější než současné vakcíny. Schválit ji však ještě musí Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).

Aktualizovaná mRNA vakcína, kterou se od podzimu začne očkovat v Nizozemsku, bude nabízet lepší ochranu proti koronaviru, píše server DutchNews.nl. "Vakcínu ještě musí schválit EMA, předpokládám, že se tak stane začátkem září," nechal se slyšet nizozemský ministr zdravotnictví Ernst Kuipers.

Podle Kuiperse bude upravená vakcína lépe chránit proti novým variantám koronaviru než současné vakcíny, které jsou dostupné v Evropské unii. Po jejím schválení pak nizozemské úřady odešlou v polovině září první pozvánky k její aplikaci. Ty budou určeny nejzranitelnějším osobám a zdravotníkům, kteří jsou nejvíce ohroženi šířením viru.

Související obsah

​Vakcína ovšem bude dostupná i pro všechny starší 12 let. Ti budou mít možnost naočkovat se za předpokladu, že od poslední dávky nebo od překonání nemoci uplynuly tři měsíce, upozornil portál tvnoviny.sk.

Nizozemští odborníci očekávají další větší vlnu šíření koronaviru na podzim, a právě proto krizový tým pro řízení epidemie doporučil vládě přeočkování novou dávkou již nyní. "Opakované očkování je nezbytné k ochraně proti vážnému průběhu a úmrtí," upřesnil Kuipers.

Související obsah

​Nizozemská vláda zároveň znovu připomene a zdůrazní význam základních pravidel, která zabraňují šíření koronaviru. A připraví občany na zavedení nových proticovidových opatření. Scénáře s různými opatřeními Kuipers představí v září. Vláda současně připravuje kampaň, která bude vyzývat občany, aby zůstali doma, pociťují-li příznaky nemoci.

O čtvrtou dávku vakcíny je velký zájem. Očkovací centra proto otevřela dříve:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz