Zahraničí

Chorvatům dochází trpělivost s turisty. Kvůli tomuhle na ně volají policisty

Ošklivý pohled se naskytl obyvatelům chorvatského Splitu. Na jednom z největších náměstí v historickém centru populární destinace močil turista. Místo na záchodě si ulevoval přímo do fontány uprostřed náměstí.

Dva turisté na sebe upoutali nechtěnou pozornost v chorvatském Splitu. V historickém centru města stáli dva muži u velké fontány přímo uprostřed náměstí Franja Tudjmana. Velkolepou a osvícenou kašnu však neobdivovali. Místo toho do ní jeden z turistů bezostyšně močil.

K jeho smůle ho v té chvíli natočila moderátorka Rádia Dalmácie Edita Lučić Jelicóvá, která video následně zveřejnila na facebooku. "Čůráte takhle i ve své zemi? Stydíte se vůbec? A kde je policie?" zuřila moderátorka ve svém příspěvku.

Související obsah

​Podle portálu DNEVNIK.hr muži nepochází z Chorvatska. Jejich národnost však ale zůstává neznámá. V oblíbeném cíli turistů jde ale bohužel o časté případy. Neukáznění návštěvníci podle tamních obyvatel běžně chodí po městě v plavkách, koupou se v přístavu a ulevují si na ulicích.

Město se proto rozhodlo s těmito turisty zatočit. Split chce založit takzvanou "turistickou policii", která by se na nevychované návštěvníky specializovala. Působit by měla zejména v centru a v historických částech města. "Myslím si, že by nám to výrazně usnadnilo práci. A hosté by museli přijmout fakt, že se v našem městě nemohou chovat, jak chtějí," řekla portálu Net prezidentka Sdružení pro rodinné ubytování Barbara Markovićová.

Související obsah

​Turistická policie už funguje v dalších středomořských městech, která mají problémy s návštěvníky. Představitelé Splitu chystají i další triky, jak podobným incidentům zabránit. V současnosti ve Splitu neplatí žádná vyhláška, která by chránila veřejný pořádek a klid. Podle místostarosty Bojana Ivoševiće se ale na takovém rozhodnutí pracuje.

Součástí návrhu je i výše pokut. Ta by rostla společně se závažností přestupku. Pokuty by začínaly přibližně na 982 korunách. Za opravdu velké incidenty by ale turisté museli zaplatit až 6 550 korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz