Zahraničí

Pro dobrotu na žebrotu. Polák zachránil tonoucího, nyní mu hrozí vězení

Pro dobrotu na žebrotu. Polák zachránil tonoucího, nyní mu hrozí vězení
Topící se muž - ilustrační foto. Zdroj: profimedia.cz

Jako oběť známého pořekadla "pro dobrotu na žebrotu" si nejspíš musel připadat pan Zachajko z polského města Tczew, který na tamní pláži zachránil život topícímu se muži. Když však mluvil s policejní hlídkou, nezvolil příliš vhodný slovník, a tak mu za urážky veřejného činitele nyní hrozí až rok vězení.

Pan Zachajko se před pár týdny rozhodl strávit dovolenou s manželkou a jejich dvěma syny na pláži v polském městě Tczew. Stal se svědkem nebezpečného incidentu, když ve vodě spatřil topícího se muže. Poté, co 50letého tonoucího vytáhli dva další návštěvníci pláže, rozhodl se pan Zachajko provést resuscitaci.

"Měl jsem strach, protože ten pán byl celý studený, jeho rty byly modré. Vypadal jako mrtvý. Dal jsem mu dýchání z úst do úst a několikrát mu stlačil hrudník. Resuscitace trvala zhruba 10 minut," uvedl pro portál Polsat News 30letý zachránce, který je povoláním stavař. "Akce byla úspěšná, jeho tep se vrátil. Cítil jsem obrovskou úlevu a euforii, že to zafungovalo," dodal.

Související obsah

​Na místo ovšem přijeli i policisté přivolaní jedním ze svědků události. Nejen podle pana Zachajka a jeho manželky, ale i podle dalších očitých svědků však jejich chování nevypadalo tak, jak by mělo. "Šli pomalu, jako kdyby byli na procházce, jako kdyby se nic nedělo," popsal jeden ze svědků incidentu. Manželka pana Zachajka k tomu dodala, že k zachráněnému muži v bezvědomí se muži zákona ani nesklonili.

To potvrzuje i sám zachránce: "Ani se ho nedotkli. Říkali, že vidí, jak se mu hýbe hrudník." Přiznává, že právě kvůli liknavému přístupu policistů na ně začal být vulgární. "Začal jsem křičet, proč nepomáhají a proč tam stojí jak pitomci. Byl jsem nervózní, tak jsem nadával," upřesnil muž.

Související obsah

Podle webu wprost.pl poté přijela sanitka a zachráněného muže odvezla do nemocnice. Strážníci ale bezprostředně poté srazili pana Zachajka k zemi a nasadili mu pouta. Údajně dokonce upadl do bezvědomí, přesto skončil v policejním autě. "Policisté byli povinni zasáhnout. Ten muž vůbec nespolupracoval a vzdoroval policejním výzvám. Fakt, že děláme něco dobrého, nás nezbavuje odpovědnosti za naše chování," vysvětlil Krzysztof Górski z oddělení tamní policie s tím, že zachránci nyní hrozí až jeden rok vězení.

Pan Zachajko strávil noc na policejní stanici a domů se vrátil tak, jak ho odvezli z pláže – bos a v plavkách. Chvíli po incidentu se na policejním webu objevila zpráva, že tonoucího zachránili policisté a že pan Zachajko jim bránil v zásahu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz