Domácí

Honba za úsporami: Některé mohou vaši peněženku spasit, jiné jsou k ničemu

Češi teď řeší, jak uspořit za energie a jak zároveň nepřijít o komfort, na který jsou zvyklí. Některá opatření jsou úplně zbytečná, jiná mohou ušetřit ročně tisíce korun. Každý přitom může sám posoudit stav největších požíračů elektřiny a plynu. Tady je návod.

Pokud chce někdo ušetřit na energiích, měl by se zaměřit na největší díru, kterou protékají rodinné finance. Tou je rozhodně vytápění domu nebo bytu. Paní Holíková původně topila plynem a letos už má připravené na zimu zásoby dřeva. "Museli jsme zrušit plyn, naštěstí máme zásobu dřeva na celou zimu," popsala.

Také palivové dřevo zdražuje, ale úspora oproti plynu je obrovská. "Odhaduju, že ušetříme tak 20 tisíc korun," předpokládá paní Holíková. Kdo nemůže vyměnit zdroj, ten snadno uspoří tak, že sníží teplotu nebo přestane zbytečně vytápět neobývané místnosti. Například ložnici.

Další obří žrout energie je bojler na teplou vodu. Běžný elektrický se 160litrovým zásobníkem spotřebuje při dnešních cenách každoročně elektřinu za 15 tisíc korun. I takový "energožrout" se dá snadno zkrotit. "Vyhříváme to jen na 60 stupňů," řekla paní Holíková.

Související obsah

​Čím vyšší teplotu má bojler, tím větší má tepelné ztráty – pomůže i vyčištění od vodního kamene nebo koupě ohřívače, který se sám zapíná podle nízkého tarifu. Úplně zbytečné jsou naopak výměny spotřebičů, které sice žerou hodně, ale jen v krátkých intervalech.

Topná spirála varné konvice má sice odběr klidně dva kilowatty elektřiny, ale litr vody ohřeje za pouhé čtyři minuty. Cena za šálek horké kávy je zhruba jeden halíř. Naopak jiné spotřebiče mohou být už technologicky zastaralé.

"Pokud máme doma lednici, která je starší víc než 15 let, tak tam se doporučuje ji vyměnit, protože už ta cena se nám velice rychle vrátí na té spotřebě," srovnal revizní technik elektrických zařízení Jiří Krupica.

Obrovské rozdíly jsou i v pračkách. Zastaralé sušičky spotřebují ročně elektřinu za tři tisíce, moderní, které jsou vybavené výměníkem, jen za tisícovku. Kdo má spotřebič zralý na výměnu, tak ušetří koupí nového hned dvakrát – poprvé na spotřebě a podruhé na jeho ceně, která pravděpodobně poroste.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz