Zahraničí

Zemanův přítel opustil kvůli válce Rusko. Teď ho našli otráveného

Zemanův přítel opustil kvůli válce Rusko. Teď ho našli otráveného
Anatolij Čubajs Zdroj: Profimedia

Jeden z bývalých nejbližších spojenců ruského prezidenta Vladimira Putina Anatolij Čubajs je v nemocnici. Podle zdrojů z jeho okolí trpí závažným autoimunitním onemocněním, které se nazývá Guillainův–Barrého syndrom. Spekuluje se však, že mohl být otráven. Čubajs byl v úzkém kontaktu i s prezidentem Zemanem.

Jeden z bývalých nejbližších spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina skončil v nemocnici. Podle agentury Reuters trpí Anatolij Čubajs Guillainovým-Barrého syndromem. Toto vzácné autoimunitní onemocnění napadá nervy, v některých případech může vést až k ohrožení života. Může totiž způsobit vytváření krevních sraženin a vážné dýchací problémy.

Čubajs by se měl léčit na jednotce intenzivní péče v jedné z evropských zemí. Nemůže chodit, ale stále dokáže mluvit. "S Guillainovým-Barrého syndromem jsem byl převezen na evropskou kliniku. Jsem ve středně těžkém stavu a stabilní," řekl Čubajs podle ruské televizní moderátorky Ksenie Sobčakové.

Podle spekulací však byl Čubajs otráven. Bez udání důvodu totiž rezignoval na pozici vrchního kremelského poradce a Rusko opustil na začátku invaze na Ukrajinu. Pravděpodobně kvůli svému odporu k válce.

Související obsah

Prokremelská média přišla s vlastní verzí. Jednou z nich je, že má Anatolij Čubajs komplikace po zjištění, že je HIV pozitivní. Další variantou je podle nich otrava alkoholem, dále následky po prodělání dlouhého covidu nebo komplikace spojené s očkováním proti této nemoci, píše ruská státní zpravodajská agentura TASS.

Skutečný důvod onemocnění 67letého Rusa však stále není známý. Spekulacím o jeho otravě však nahrává skutečnost, že prokremelská média šířila podobná prohlášení i v dalších případech, například u Sergeje Skripala či Alexeje Navalného.

Bývalý poradce ruského prezidenta měl řadu kontaktů i v České republice, a to v té nejvyšší politické sféře. Byl totiž přítelem prezidenta Miloše Zemana, a hlavně jeho předchůdce Václava Klause.

Související obsah

Zapojený byl i v kauze "ruský dluh", kdy se Československo krátce před sametovou revolucí zavázalo k poskytnutí obrovské půjčky Sovětskému svazu. Tu Československo do Ruska posílalo postupně, a to i po pádu komunismu. Celkově pak ruský dluh činil téměř sto miliard korun.

Ministerstvo financí, do jehož čela v tu dobu usedl Václav Klaus, pak mělo peníze převést na účet tehdejší Mezinárodní banky hospodářské pomoci do konce roku 1990. Splátku dluhu už s Ruskem neřešil. Nově ji měl na starosti tehdejší premiér Miloš Zeman. Ten se s Ruskem dohodl, že stomiliardový dluh Česku splatit nemusí. Mělo tak zaplatit pouze pětinu. V případu měl hrát významnou roli také Čubajs.

Alexej Navalnyj vyzval v březnu ruský lid, aby vyšel do ulic:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz