Zahraničí

Putin opět mluví o jaderné válce. Toto vzkázal světu

Putin opět mluví o jaderné válce. Toto vzkázal světu
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Jaderná válka nemůže mít žádného vítěze, a neměla by tedy být nikdy zahájena. To jsou slova ruského prezidenta Vladimira Putina, která napsal v dopise účastníkům desáté konference o Smlouvě o nešíření jaderných zbraní (NPT). Na pondělním zahájení konference se v New Yorku sešlo 191 signatářů NPT.

Šéf Kremlu Vladimir Putin prohlásil v dopise, že případnou jadernou válku nemůže vyhrát nikdo. Po více než pěti měsících války tak učinil v pondělí na konferenci NPT, upozornila agentura Reuters. "Vycházíme z faktu, že v jaderné válce nemohou být žádní vítězové, a proto by nikdy neměla být zahájena. Chceme jednotnou bezpečnost pro všechny členy světového společenství," uvedl Putin.

Podle účastníků konference se tímto proslovem snažil vylíčit svou zemi jako zodpovědnou jadernou mocnost a uklidnit tím veřejnost. Putinova slova jsou však v ostrém rozporu s jeho projevem z 24. února, kdy zahájil invazi na Ukrajinu. Tehdy varoval světové mocnosti, že jakýkoliv pokus o zasahování do celého konfliktu povede k fatálním důsledkům. Přitom se odkazoval právě na ruský jaderný arzenál, připomněl portál Polsat News.

Související obsah

​Pár dnů po vpádu ruských jednotek na Ukrajinu navíc Putin nařídil uvedení ruských jaderných zbraní do nejvyšší pohotovosti. Podle webu NBC News válka na Ukrajině zvýšila geopolitické napětí na takovou úroveň, jaká nebyla od kubánské raketové krize v roce 1962. "Představa jaderného konfliktu byla ještě nedávno nemyslitelná, nyní je však zpět," nechal se v březnu slyšet generální tajemník OSN António Guterres.

Použití jaderných zbraní Rusku umožňuje jeho vojenská doktrína, a to v případě existenčního ohrožení země. Kreml obviňuje Západ, že vyzbrojováním Ukrajiny a uvalením sankcí proti Rusku vede zástupnou válku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz