Zahraničí

Lynč a šikana odpůrců vakcín uštvaly rakouskou lékařku. Vzala si život

Lynč a šikana odpůrců vakcín uštvaly rakouskou lékařku. Vzala si život
Lidé se shromáždili na památku Lisy-Marie Kellermayr Zdroj: Profimedia

Lisa-Maria Kellermayrová byla lékařkou z Horního Rakouska, která zejména v posledních měsících čelila obrovskému tlaku skrze výhrůžky odpůrců vakcín a covidových popíračů. Tlak neustála a v pátek ve své ordinaci spáchala sebevraždu. Případ zvedl velkou vlnu nevole mezi rakouskou veřejností. V mnoha městech se s lékařkou v pondělí večer loučily tisíce lidí.

Státní zastupitelství ve Welsu potvrdilo, že příčinou smrti lékařky Kellermayrové byla sebevražda. Podle webu taz si 36letá doktorka sáhla na život kvůli lynči, který na ni v listopadu 2021 spustili odpůrci vakcín a covidoví popírači poté, co odsoudila jejich demonstraci a označila je za konspirátory.

Po smršti nenávistných útoků a výhrůžek smrtí se Kellermayrová obrátila na policii. Ta však přistoupila pouze k hlídkovým jízdám jednou denně kolem její ordinace. Lékařka si proto najala soukromou ochranku, za kterou v následujících měsících utratila více než 100 tisíc eur (zhruba 2,5 milionu korun), uvedl web DER STANDARD.

Související obsah

​Vzhledem k faktu, že antivaxeři lékařku obtěžovali čím dál více v její ordinaci, rozhodla se v červnu svou praxi uzavřít. Poslední červencový pátek si pak vzala život. Doktorka po sobě zanechala tři dopisy na rozloučenou, informoval portál ORF.at s tím, že pitva prý nebyla nařízena.

List Kronen Zeitung upřesnil, že ve třech dopisech na rozloučenou Kellermayrová obvinila lékařskou veřejnost i hornorakouskou policii. V třetím dopise údajně poděkovala jedné ze svých zaměstnankyň.

Související obsah

Podle webu oe24 požaduje rakouská opozice objasnění celého případu. Poslankyně SPÖ Selma Yildirimová se ptá, proč bylo zastaveno vyšetřování několika případů popíračů koronaviru a zda se zpřísňují zákony o nenávisti na internetu.

Ačkoliv se rakouské ministerstvo vnitra nechce k případu vyjadřovat (což vyvolalo negativní reakce veřejnosti), prezident Alexander Van der Bellen na twitteru vyjádřil upřímnou soustrast pozůstalým. "Ukončeme toto zastrašování a strach. Nenávist a netolerance nemají v naší zemi místo. Najděme vždy způsob, jak spolu žít v míru," dodal rakouský prezident.

Na Václavském náměstí v Praze protestovalo zhruba 3 tisíce odpůrců očkování (01/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz