Domácí

Poválečná obnova Ukrajiny Čechy příliš nezajímá. Víc je trápí ceny energií

Češi si přejí, aby se vláda Petra Fialy během svého předsednictví Radě Evropské unie (EU) věnovala hlavně dopadům energetické krize. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM mapujícího to, jak jsou pro Čechy důležité priority, které si stanovila sama vláda. A právě řešení dopadů energetické krize si přeje 79 procent lidí.

Podle průzkumu agentury STEM je pro téměř čtyři pětiny Čechů nejdůležitější otázkou řešení nepříjemných dopadů energetické krize. Na druhém místě je pak pro obyvatele České republiky důležitá demokracie. Konkrétně to, aby kabinet v čele sedmadvacítky dbal na dodržování demokratických pravidel ve členských státech.

Průzkum také ukazuje, že pro Čechy v rámci EU nejsou příliš důležitá témata související s Ukrajinou. Za zásadní nepovažují ani poválečnou obnovu Ukrajiny, ani její urychlený vstup do Evropské unie. Pro se vyslovila jen zhruba třetina veřejnosti. A to i přes to, že jde o prioritu, kterou si pro předsednictví kabinet Petra Fialy (ODS) stanovil na prvním místě.

Související obsah

​Průzkum se věnoval i tomu, jaký má veřejnost zájem o dění v EU. Přibližně 75 procent lidí zajímá evropský rozpočet – přesněji to, kolik peněz z něj přiteče do České republiky. Naopak jen 48 procent dotázaných vyhledává informace o konkrétních politicích, akcích nebo jednáních.

Podle autorů průzkumu to dokazuje, že Čechy nejvíce zajímá, co konkrétního dělá sedmadvacítka právě pro ně.

pem, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz