Zahraničí

Už nikdy víc! Eva s Jarkou do Chorvatska jezdí 30 let, letos nevěřily vlastním očím

Už nikdy víc! Eva s Jarkou do Chorvatska jezdí 30 let, letos nevěřily vlastním očím
Podgora (Ilustrační fotografie) Zdroj: Profimedia

Eva a Jaroslava jsou kamarádky, které do Chorvatska jezdí už od roku 1990. Jejich oblíbeným letoviskem až doposud byla Podgora na Makarské riviéře, kam zavítaly i letos. Tentokrát ale pro ně dovolená nebyla příjemnou záležitostí. Stejně jako jiní návštěvníci i ony byly letos svědky moře znečištěného splašky, a to hned několikrát během pobytu. Do Chorvatska se tak zklamané ženy už zřejmě nikdy nevrátí.

S dovolenou v Chorvatsku letos nebylo spokojeno více Čechů. Někteří z nich se se svou zkušeností podělili s redakcí TN.cz. Na tu se obrátila i paní Eva Sokolová, která se před několika dny vrátila z týdenní dovolené v Podgoře na Makarské riviéře, kde byla se svou kamarádkou Jaroslavou.

Obě ženy jsou důchodkyně a odpočinout si na Jadran spolu jezdí už dlouho –⁠ od roku 1990. "Jezdíme s kamarádkou, dalo by se říci, pravidelně a někdy jedeme jen dvě, jindy nás jede více," prozradila paní Eva. V Chorvatsku byly vždy zvyklé na průzračné moře a po celé ty roky byly spokojené. Letos ale byla situace jiná.

Související obsah

​Ačkoliv po příjezdu bylo moře v Podgoře čisté, hned druhý den čekal kamarádky nepříjemný šok. "Kolem poledne připlavalo něco, co by asi žádný turista nechtěl vidět ani zažít," svěřila se paní Eva. "Přiblížila se směs pěny a hnědé vody směrem od moře. Viděly jsme kusy lidských výkalů, také malé kousíčky toaletního papíru – rozemleté nebo něco podobného," popsala zážitek.

"Bylo to opravdu nechutné. Nic podobného jsem ještě nezažila. Až teď, když jsem se zaměřila na to, že mořem plave něco, co tam patrně nepatří. U břehu to doprovázel i patřičný zápach. Za hodinu bylo vše pryč a jako by se nic nestalo, ale...," pokračovala. Když si tohoto problému všimly, odešly z pláže do tamní kavárny a i přes úmorné vedro, které tam ten den panovalo, se v moři nevykoupaly.

Do Chorvatska už se nevrátí

Během týdenního pobytu se situace zopakovala ještě dvakrát. "Koupaly se tam rodiny s dětmi, babky jako my, většina netušila, co to je. Někdo už ale moc dobře věděl, několik lidí se sbalilo a odešlo s různými poznámkami," popsala paní Eva. Se svou kamarádkou nejsou první, které se s tímto jevem letos v Chorvatsku setkaly.

Související obsah

​Už na začátku července o tom redakci TN.cz informoval turista z Plzně (psali jsme o tom ZDE), který byl se svou rodinou také v Podgoře. I on znečištění popsal jako dlouhý pás hnědo-bílé zapáchající pěny, která se objevovala v moři jen nárazově. V tamním infocentru to ověřovala také reportérka TV Nova, která zrovna natáčela v Chorvatsku. Potvrdili jí, že o situaci vědí, a sdělili, že moře takto znečišťují lodě.

Stejnou zkušenost popsalo i několik dalších čtenářů, což ocenila i paní Eva. Díky tomu totiž věděla, o co se jedná. "Jinak bychom si myslely, že jde pouze o zčeřenou vodu s kdo ví čím," sdělila. Ze situace je velmi zklamaná. "Tohle se turistům prostě nedělá. A proto (i když s těžkým srdcem) budeme v dalších letech, pokud bude zdraví sloužit, volit zcela jinou zemi," zakončila paní Eva.

Podle Evropské agentury pro životní prostředí patří Chorvatsko mezi země s nejvyšší kvalitou koupacích vod. Podle dat shromážděných za rok 2021 bylo na čtvrtém místě po Rakousku, Maltě a Řecku.

Kvalita evropských vod v roce 2021 Zdroj: Evropská agentura pro životní prostředí

​Kvalita koupacích vod se každoročně zkoumá i v Česku, letošní rok není výjimkou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz