Zahraničí

Češi se vrátili z Chorvatska znechucení. Dovolenou jim zničilo moře plné výkalů

Zklamání a znechucení – takové pocity si z Chorvatska odvezla rodina z Plzně. Dva týdny trávila dovolenou na své oblíbené Makarské riviéře, koupání v moři jim ale znemožnila znečištěná voda od splašků. Tato situace se během pobytu opakovala hned několikrát. Podle tamního infocentra, kde si rodina stěžovala, splašky do vody vypouští lodě. Stejné informace na místě získala i reportérka TV Nova.

Pro pana Lukáše Mičolu je Chorvatsko srdcovou záležitostí. Do městečka Podgora na Makarské riviéře jezdí už celou dekádu, v posledních letech ale jeho spokojenost začíná uvadat a letošní sezóna ho už vysloveně zklamala. "Jsme zděšení z toho, co se tam děje," svěřil se redakci TN.cz.

"Se vším jsme byli maximálně spokojení, až na jednu zásadní věc, a to je moře, kvůli kterému člověk do Chorvatska cestuje. Nedalo se v něm koupat, protože několikrát připlavalo velké množství fekálií," prozradil pan Mičola, který byl na 14denní dovolené s manželkou a jejich 5letým synem. Ve zhruba pět kilometrů vzdáleném letovisku Tučepi byli ubytovaní i jeho rodiče, kteří si stěžovali na totéž –⁠ na moře znečištěné splašky.

Dovolená bez koupání

Jak zdůraznil pan Mičola, nejednalo se o stav, který by trval nepřetržitě celé dva týdny. Během dovolené si dlouhého pásu splašků všimli čtyřikrát. To ale stačilo na to, aby je to definitivně odradilo od koupání v moři. "Držet pětiletého syna na břehu, když je 35 stupňů ve stínu, a nepustit ho do vody, bylo opravdu hodně náročné," poznamenal turista.

Související obsah

​Pás splašků v kombinaci s hnědo-bílou pěnou podle něj byl mnohdy dlouhý i několik stovek metrů. "Plavaly v tom zbytky exkrementů a různé toaletní potřeby jako rozdrcené kousky toaletního papíru, dámské vložky a tampóny. Celé to bylo ohraničené takovým mastným filmem a bylo to u břehu velmi zapáchající," popsal pan Mičola stav moře.

Splašky z lodí

"Šli jsme si důrazně stěžovat na místní infocentrum, kde nám řekli, že to dělají lodě. Bylo to tak nesmírně odporné a nechutné, že i druhý den, kdy moře na pohled bylo čisté, se nám do vody nechtělo," pokračoval muž. "Bylo to ve velkém množství, takže to nemohlo být z malých lodí. Moje zklamání bylo hodně velké," dodal.

Štáb televize Nova, který aktuálně natáčí z různých míst v Chorvatsku, Podgoru tento týden také navštívil. Podle reportérky bylo moře v tu dobu čisté, ale v místním infocentru jí sdělili, že o situaci vědí. Potvrdili, že moře takto znečišťují lodě. "Řekli, že tomu nedokážou zabránit, protože ve chvíli, kdy jsou splašky u břehu, policie nedokáže identifikovat, ze které lodi to je," zjistila reportérka.

Související obsah

​Rodina teď může mluvit o štěstí, že si z Chorvatska neodvezla žádné zdravotní potíže. "Minulý rok měl syn asi třídenní vyrážku, ale nedokážu posoudit, jestli to bylo vlivem tohoto. Já jsem neměl žádné zdravotní problémy. Vím ale, že tam byla paní, se kterou jsme se potkali teprve druhou sezónu, která musela vyhledat lékařskou péči, protože měla těžký zánět očí a její partner měl střevní potíže," prozradil pan Mičola.

Problém se znečištěnou vodou od exkrementů v Chorvatsku rodina z Česka zaznamenala poslední tři roky. "Nebylo to ale v takové četnosti. Jezdíme vždy na 14 dní a bylo to maximálně dvakrát za ten pobyt. My to tam máme hrozně rádi, máme tam i spoustu místních přátel. Manželka už by tam nejradši nejela, já jsem spíš takový umírněnější," řekl.

Na Chorvatsko tak pan Mičola zatím nezanevřel. Věří, že kdyby se na Jadran s rodinou vydali mimo hlavní sezónu, situace by byla lepší. "Určitě bych se tam rád podíval znovu, mám to tam rád. Ale pokud by se to znovu opakovalo, tak můžu říct, že by se mi Chorvatsko zavřelo už navždycky," rozhodl se.

Štáb TV Nova v Chorvatsku mimo jiné zjišťoval ceny služeb:

​Fotografie špinavého moře u břehu:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz