Zajímavosti

Noční oblohu ozařují Perseidy. Víme, odkud a kdy bude nejlepší je sledovat

Noční oblohu ozařují Perseidy. Víme, odkud a kdy bude nejlepší je sledovat
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Pozorování meteorického roje, který nese název Perseidy, je každý rok tradiční nebeskou událostí. Už v současné době jsou pro sledování vhodné podmínky. Astronomové navíc odhalili přesný termín, kdy bude roj letos vrcholit.

Perseidy můžeme pravidelně vídat na obloze od poloviny července přibližně do konce srpna. "Roj bude vrcholit 13. srpna okolo třetí hodiny ranní, což je pro Evropany dokonalý čas," přiblížil astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.

Podmínky pro pozorování však v tento den příliš ideální nebudou. "Bohužel mimořádně nevýhodná je fáze Měsíce. Náš kosmický souputník bude v úplňku den před maximem, a bude tedy velmi výrazně rušit svým svitem," vysvětlil Horálek.

Související obsah

Perseidy je možné pozorovat už nyní. "Pokud tedy lidé chtějí vidět Perseidy na tmavé, Měsícem nerušené obloze s nějakou vyšší četností, nejlepší bude je vyhlížet přibližně od nynějška do 10. srpna vždy v časných ranních hodinách, zejména od třetí hodiny do úsvitu," doporučil Horálek.

Pokud si chcete zážitek z nebeského divadla vychutnat, odborníci doporučují odjet z měst a míst, kde je mnoho světla. Ideální je vydat se do hor, kde je i skvělý rozhled.

Na pozorování navíc není potřeba mít dalekohled. "Meteory vylétají náhodně po celé obloze, nejlépe se tak pozorují vleže. Například na lehátku nebo ve spacáku, kdy pouze sledujete jasné nebe," nastínil Horálek.

Letošní rok podle Horálka navíc nabídne v České republice další zajímavé nebeské úkazy. "Dočkáme se například zatmění Slunce nebo vzácného zákrytu Marsu Měsícem," uzavřel astronom.

Podívejte se, jak Perseidy vypadaly loni:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz