Zahraničí

Záhadný let. Na Slovensku přistálo letadlo z Moskvy, letělo i přes Česko

Na letiště v Bratislavě v úterý přiletělo letadlo z Moskvy, a to navzdory sankcím, které zakazují ruským letadlům užívat slovenský vzdušný prostor. Po přistání se v jeho okolí pohybovaly policejní hlídky, které později provázely i kolonu aut odjíždějících z letiště. K záhadnému přistání se slovenská vláda ani vedení letiště nevyjadřují, neexistují tak oficiální informace o tom, z jakého důvodu letadlo z Moskvy přiletělo. Mohlo by se jednat o zásilku jaderného paliva.

S informací o přistání transportního letadla z Moskvy na bratislavském Letišti M. R. Štefánika přišla televize Markíza, která se pokoušela zjistit okolnosti a podrobnosti. Slovenská vláda ani jednotlivá ministerstva o letu dopředu neinformovaly. A ani po příletu se k němu nechtěly vyjadřovat, a to navzdory tomu, že slovenský vzdušný prostor je v důsledku sankcí pro ruská letadla uzavřen.

Ruské letadlo Iljušin letecké společnosti Volga-Dnepr Airlines letělo podle radaru z Moskvy přes Baltské moře, Německo, Česko až do Bratislavy, kde přistálo v úterý okolo 13. hodiny. Akci provázela bezpečnostní opatření, na letišti bylo několik policejních hlídek. Ty doprovázely i rozsáhlou kolonu aut, včetně dvou kamionů, která dvě hodiny po přistání opouštěla letiště.

Související obsah

​Televize Markíza oslovila bratislavské letiště, které transport odmítlo jakkoliv komentovat a odkázalo na ministerstvo hospodářství. To bez vyjádření odkázalo zase na slovenské elektrárny, které však žádné vyjádření rovněž neposkytly. Podle informací televize Markíza se má jednat o zásilku jaderného paliva pro elektrárny Mochovce a Jaslovské Bohunice.

Podobný transport proběhl i v březnu, a to krátce po vypuknutí války na Ukrajině. Stejné letadlo stejné letecké společnosti na Slovensko přepravilo uranové tyče. "Využili jsme výjimku, která byla udělená pro lety s humanitární pomocí nebo právě jaderným palivem," uvedl tajemník ministerstva hospodářství Karol Galek. Ministr Richard Sulík tehdy ale prohlásil, že Slovensko má paliva dostatek na celý tento rok.

V březnu o transportu navíc ministerstvo informovalo samo a bez vyzvání. "Aby se předešlo nedorozuměním a špatným interpretacím, dnes přistálo na bratislavském letišti ruské letadlo, a to v souladu s výjimkou nařízení Rady EU, protože vezlo strategický materiál," uvedlo 1. března ministerstvo na sociálních sítích a vydalo k tomu i tiskovou zprávu.

Nyní ale od něj není o přistání ruského letadla na sociálních sítích či webových stránkách ani zmínka.

V červnu nad sedmi evropskými zeměmi proletělo letadlo s neznámou posádkou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz