Naše Česko

V těchto městech hrozí invaze netopýrů. Do bytu vám jich může vletět až 200

V těchto městech hrozí invaze netopýrů. Do bytu vám jich může vletět až 200
Ilustrační obrázek | Zdroj: TV Nova

Konec léta je zpravidla obdobím, kdy do bytů či domů zavítají mnohdy nečekaní návštěvníci. Podle Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) se netopýři objeví určitě v Plzni, Brně, Liberci či Karlových Varech. ČSOP radí, co v takové situaci dělat a jak se tomu vyvarovat.

V srpnu začíná podzimní migrace netopýrů, kteří v tomto období hledají zimoviště. Proto je se sklonkem léta netopýrů ve vzduchu nejvíce z celého roku, letos se navíc urodilo velké množství mláďat. "Proto se stává, že se právě skupiny nezkušených mláďat otevřenými okny či jinými otvory dostanou do bytů," vysvětluje Petr Stýblo, koordinátor Národní sítě záchranných stanic.

V této době se vesměs jedná o netopýry hvízdavé. "V takové invazi netopýrů hvízdavých jsou převážně mláďata, tvoří tak 80 až 90 procent. Asi nejpravděpodobnější je, že jim domy připomínají skalní věže a stěny, což jsou místa, kde se při podzimní migraci páří," vysvětluje Daniel Horáček z ČSOP.

Invaze netopýrů hvízdavých do bytů představují podle statistik Národní sítě záchranných stanic problém zejména v Plzni. Tamní záchranná stanice každoročně v srpnu a září pomáhá vysvobozovat z bytů stovky těchto savců. Není neobvyklé, že pootevřeným oknem jich vlétne do interiéru třeba 200.

Související obsah

​Dalšími městy, kde se netopýři "squatteři" ve velkém tradičně vyskytují, jsou Brno, Liberec, Jablonec, Karlovy Vary či České Budějovice. Ale přibývají další. Za posledních pět let řešily záchranné stanice celkem 161 netopýřích invazí, při kterých z bytů zachraňovaly 4 602 těchto zvířat. 

Není přitom vždy nutné hned zavolat záchrannou stanici. Dokud je v noci teplo, stačí zhasnout, otevřít okna dokořán a netopýry nerušit, odlétnou obvykle sami. Pokud ne, i laik může netopýry vzít a za soumraku vypustit ven. Ideální je pochytat zvířata až ráno, kdy jsou téměř nepohyblivá. Nutné je ovšem prohlédnout v bytě všechny škvíry, podívat se za obrazy, do váz či hrnečků.

Související obsah

​"Netopýra chytnete nejlépe tak, že zvíře lehce přehodíte hadrem (například utěrkou), jemně uchopíte a i s hadrem vložíte do papírové krabice, kterou umístíte na vyvýšené místo. Odtud může netopýr odletět a zároveň se na něj nedostanou jiná zvířata včetně domácích mazlíčků. Nikdy netopýry nechytejte holou rukou! Z netopýrů netřeba mít obavy, všechny ty fámy o zamotávání se do vlasů a podobně, to jsou jen pověsti. Nikomu neublíží, ale v případě pocitu ohrožení se samozřejmě budou bránit. A mají spousty ostrých zoubků," upřesňuje Horáček.

Problém pro netopýry i uživatele nemovitosti nastává tehdy, pokud se tito savci dostanou do místností, kde dlouho nikdo není. Návrat do takové místnosti bývá potom dost šokující. Trus, moč a uhynulí netopýři. "Vůbec nejhorší pastí je špaletové okno. Lidé odjíždějící na dovolenou nechají na větrání otevřenou vrchní ventilačku, tou netopýři létají dovnitř, ale významná část zapadne dolů mezi okna, odkud se už nedostane ven," vysvětluje Horáček.

Ochránci přírody se pustili do každoročního počítání netopýrů:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz