Zahraničí

Záchranáři v severním Mexiku svádí boj o život deseti zavalených horníků

Více než 24 hodin bojují v severním Mexiku záchranné složky o životy deseti horníků, které v uhelném dole hluboko pod zemí uvěznil zával a následné zatopení šachty, informuje agentura AFP. Na místě se mezitím shromáždili jejich příbuzní, kteří s obavami čekají na zprávy od záchranářů.

Desítky vojáků, záchranářů a záchranářských psů byly nasazeny poté, co záplavy způsobily středeční kolaps v Sabinas ve státě Coahuila, řekl prezident Andres Manuel Lopez Obrador. "Z celé duše chci, abychom horníky zachránili," řekl novinářům a dodal, že je třeba neztratit víru a naději.

Národní koordinátorka civilní obrany Laura Velazquezová uvedla, že pěti horníkům se podařilo z dolu dostat a byli převezeni do nemocnice s tím, že dva už byli propuštěni domů. "Čas je zde klíčový," řekla Velazquezová. Důl se nachází asi 1 130 kilometrů severně od Mexico City.

Související obsah

"Abyste se dostali do dolů, musíte jít dolů třemi šachtami. Je to komplikované, ale daří se nám to, odčerpáváme vodu... snažíme se horníky zachránit co nejdříve," dodala koordinátorka. Podle AFP se mezitím před dolem shromáždili vyděšení příbuzní horníků, aby čekali na zprávy od záchranných týmů.

"Bohužel není moc naděje," řekl ve středu večer Milenio TV Jose Luis Amaya, jehož bratranec a švagr jsou mezi uvězněnými. Matka jednoho z dělníků neutišitelně plakala a nebyla schopná odpovídat na otázky tisku. Jiná žena na místě se slzami v očích uvedla, že v dole pracovaly dvě z jejích dětí, i když jednomu z nich se po nehodě podařilo utéct.

Podle úřadů horníci prováděli výkopové práce, když narazili na prostor plný vody, což způsobilo zhroucení šachty a zaplavení. Podle prohlášení těžební společnosti byl důl zprovozněn v lednu tohoto roku a až dosud nebyly hlášeny žádné anomálie.

Guvernér státu Miguel Riquelme uvedl, že požádal úřady práce a místní prokuraturu, aby se záchranou a vyšetřováním zabývaly přednostně. V Coahuile, která je hlavním uhelným regionem v zemi, došlo v uplynulých letech k řadě smrtelných důlních nehod.

Nejhorší byl výbuch, který si v roce 2006 vyžádal 65 obětí v dole Pasta de Conchos. V loňském roce v Coahuile zemřelo při dalším důlním neštěstí sedm horníků.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz