Zahraničí

Británie pláče. Zemřela královna Alžběta II. Bylo jí 96 let

Británie pláče. Zemřela královna Alžběta II. Bylo jí 96 let
Zdroj: Profimedia

Královna Alžběta II. je po smrti. Smutnou zprávu světu oznámil Buckinghamský palác. Vladařce bylo 96 let a většinu svých povinností oddaně plnila až do samého konce.

Spojené království je pochmurnější než obvykle. Po dlouhých 70 letech přišlo o královnu Alžbětu, která ve čtvrtek vydechla naposledy. Na trůnu seděla vůbec nejdéle ze všech britských panovníků.

"Královna pokojně zemřela dnes odpoledne na zámku Balmoral," informoval ve čtvrtek večer Buckinghamský palác.

Když Buckinghamský palác ve středu oznámil, že je královna Alžběta pod lékařským dohledem, na Balmoral se okamžitě sjela královská rodina. Přijel princ Charles s manželkou Camillou, hned po nich princezna Anne. Po šesté večer dorazili Princové William, Andrew a Edward společně s Edwardovou manželkou Sophií, hraběnkou z Wessexu. Princ Harry je stále na cestě.

Související obsah

Události po smrti vladařky jsou dlouhodobě pečlivě naplánované. Charles se ihned po smrti stal králem. Po šesti dnech vystaví rakev s královninými ostatky ve Westminsteru. Pohřeb se uskuteční za deset dní.

​Alžběta se stala královnou v pouhých 25 letech. Pomyslné žezlo převzala 6. února 1952, v den smrti jejího otce krále Jiřího VI. Dozvěděla se to v Keni, kterou se svým manželem, princem Philipem, navštívila místo tatínka. Ten se totiž už několik měsíců potýkal s nalomeným zdravím.

​Korunovace proběhla 2. června 1953 ve Westminsterském opatství. Poprvé v historii mohli lidé ceremonii sledovat prostřednictvím televizních obrazovek, přilákala jich přes 20 milionů.

Královna Alžběta a její cesta na trůn, na který usedla ve svých 27letech:

​Královna za dobu své vlády zažila sedm papežů, 13 amerických prezidentů a 15 britských premiérů. S předsedou vlády se každý týden scházela, aby naplnila tři základní práva britského panovníka, tedy konzultovat, doporučit a varovat. Do největších sporů se prý dostávala s Margaret Thatcherovou, Winston Churchill měl zase údajně sklony ji kvůli nízkému věku vychovávat.

Související obsah

​Alžběta a Philip, který zemřel 9. dubna 2021, spolu měli čtyři potomky – prince Charlese, princeznu Annu a prince Andrewa a Edwarda. Vnoučata pak z ní udělala dvanáctinásobnou prababičku.

​Za monarchii by královna Alžběta položila život, oddaně plnila nejdůležitější povinnosti až do posledních dnů. Dva dny před smrtí pověřila novou britskou premiérku Liz Trussovou sestavením vlády. Loni na podzim královnu ale začalo trápit zdraví, a tak část z povinností začali zastávat princ Charles, vévodkyně Camilla, princ William, vévodkyně Kate, princezna Anna, princ Edward a vévodkyně Sophie.

Královnina korunovace v roce 1953, která na trůn usedla po Jiřím VI.:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz