Zahraničí

10 dní smutku. Přečtěte si, co přesně čeká Británii od teď až do pohřbu

Operace London Bridge – tak se označuje sled událostí, které budou teď, po odchodu panovnice, ve Velké Británii následovat. Pietní akce, převoz rakve i pohřeb královny Alžběty II. je naplánovaný na minuty.

Informaci o smrti v královské rodině jako první dostaly tři největší britské televizní stanice. Zpráva putovala také k premiérce a vrcholným představitelům vlády. O dvacet minut později se oznámení dostalo do světa přes média a vyvěšením smutečního oznámení na vrata Buckinghamského paláce.

Vlajky v zemi byly ihned stažené napůl žerdi, z Hyde Parku zazněla salva z děl, ozvaly se zvony v kostele svatého Pavla a ve Westminsterském opatství. Velká Británie se zahalila do státního smutku, který potrvá 11 dní. Královská rodina bude truchlit měsíc. Večer v 18 hodin britského času se bude konat pieta v londýnské katedrále svatého Pavla. Nový král se jí ale podle pravidel nebude účastnit. Pro svůj lid pouze nahraje zprávu, kterou odvysílají tamní média.

První den od úmrtí

Dopoledne v paláci svatého Jamese zasedne takzvaná nástupnická rada. V jedenáct hodin bude v paláci sv. Jakuba princ Charles provolán králem. Ve stejnou chvíli bude pravděpodobně provolána královnou také jeho manželka.

V ten moment na 26 hodin přestanou být vlajky stažené napůl žerdi. Rovněž zazní salva z děl. Král pak přesně patnáct minut po poledni se svou manželkou Camillou položí květiny v Zeleném parku, který je přímo před Buckinghamským palácem. V půl čtvrté odpoledne pak bude mít schůzku s vládou. Tělo zesnulé Alžběty prozatím zůstává v místě úmrtí.

Související obsah

​Druhý den od úmrtí

Rakev s královniným tělem bude převezena do paláce Holyroodhouse v Edinburghu, kde by zůstala do dalšího dne. Tento den ještě navíc proběhne oficiální čtení prohlášení Charlese králem ve Skotsku, Severním Irsku a ve Walesu.

Třetí den od úmrtí

Dvacet minut po desáté hodině dopolední začnou ve Westminsteru kondolenční projevy členů parlamentu za účasti nového krále. Rakev s královnou se přesune do katedrály sv. Jiljí v Edinburghu. Tam vyrazí i nový panovník, aby se účastnil další piety. Katedrálu bude moci pravděpodobně navštívit i veřejnost. U rakve budou držet noční hlídku všechny královniny děti.

Čtvrtý den od úmrtí

Královnino tělo bude přepraveno speciálním královským vlakem do Londýna a následně autem do Buckinghamského paláce. Král se mezitím přesune do Belfastu kvůli modlitbám a ve tři hodiny odpoledne se také vrátí do hlavního města.

Pátý den od úmrtí

Pět dní po smrti panovnice bude rakev s jejím tělem umístěna na lafetu děla, kterou potáhnou členové armády od Buckinghamského paláce do Westminsterského paláce. Za rakví půjdou členové královské rodiny. Londýnem bude znít zvon Big Benu.

Související obsah

​Šestý den od úmrtí

Ve Westminsteru zůstane královnino tělo ležet až do pohřbu. Král tráví šestý den se svou ženou Camillou v jejich domě v Highgrove.

Sedmý den od úmrtí

Přípravy na pohřeb vrcholí – sedm dní po smrti panovnice se uskuteční první zkouška nanečisto. Británii čeká obřad, který nikdy nezažila – ani při odchodu prince Philipa nebo princezny Diany.

Král tento den navštíví zámek v Cardiffu a zúčastní se vojenské akce v Surrey. Večer se vrátí do Westminsteru, kde společně se svými sourozenci, přesně v 19:45, znovu uctí památku své matky.

Osmý den od úmrtí

Král se ten den sejde s policisty a večer stráví v Buckinghamském paláci. Do pohřbu budou zbývat dva dny.

Devátý den od úmrtí

Do Velké Británie začnou přijíždět zahraniční hosté z řad politiků a významných osobností. Král se s řadou z nich osobně sejde. Někteří hosté zamíří ještě ten den do Westminsteru, kde je vystavena rakev. Charles navštíví Zelený park u Buckinghamského paláce, aby si prohlédl květiny, které tam veřejnost položila.

Desátý den od úmrtí

Den pohřbu. Zraky všech lidí světa se za deset dní upřou na rakev s královnou Alžbětou, která se vydá na svou poslední cestu. Krátce před jedenáctou hodinou dopoledne, na lafetě děla, opustí panovnice naposledy Westminsterský palác. V 11 hodin, započatý dvěma minutami ticha, proběhne smuteční ceremoniál ve Westminsterském opatství.

O hodinu a čtvrt později se vydá Alžběta na svou poslední cestu z Londýna. Z lafety se rakev přesune do pohřebního vozu u Wellingtonova oblouku a zamíří na Windsor. Cesta bude trvat přibližně třičtvrtě hodiny.

Za deset dní, přesně v 16 hodin britského času, začne pohřeb jedné z nejslavnějších panovnic všech dob. V kapli svatého Jiří ve Windsoru se s ní svět navždy rozloučí hodinovou ceremonií.

TN.cz, vrl

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz