Zajímavosti

Vědec nachytal tisíce lidí. Místo fotky hvězdy sdílel lahodný salám

Vědec nachytal tisíce lidí. Místo fotky hvězdy sdílel lahodný salám
Ilustrační fotografie Zdroj: profimedia

Francouzský fyzik a vědec Étienne Klein všechny doběhl fotografií, na které měla být Proxima Centauri. Nakonec se však ukázalo, že nejde o nejbližší hvězdu sluneční soustavy. Klein tak chtěl upozornit na bezmyšlenkovité šíření neověřených informací.

Na konci července Étienne Klein umístil na svůj twitter fotografii s tím, že jde o hvězdu Proxima Centauri. Zároveň poznamenal, že snímek pořídil teleskop Jamese Webba. "Taková série detailů. Den za dnem se odhaluje nový svět," napsal k fotografii Klein.

Vědec však nečekal, že jeho fotografii budou sdílet tisíce lidí. "Chci se omluvit těm, které můj hoax, jenž nebyl ničím originální, mohl šokovat. Jednoduše jsem chtěl vyzvat k opatrnosti ohledně obrázků, které, zdá se, hovoří samy za sebe," napsal ve středu na svůj twitter Klein.

Ve skutečnosti totiž nešlo o nejbližší hvězdu sluneční soustavy, ale o plátek tradičního sušeného salámu chorizo. Rudá barva a fleky na povrchu totiž řadu lidí zmátly natolik, že skutečně v objektu někteří viděli Proximu Centauri.

Související obsah

Fyzik však trvá na tom, že nechtěl nikoho potupit ani zesměšnit. "Překvapilo mě, jaký to nabralo spád. Myslel jsem si, že si lidé okamžitě všimnou, že jde o falešný obrázek," řekl pro agenturu AFP Klein, podle kterého snímek oklamal i zkušené novináře.

Mise na Měsíc odstartuje na konci srpna. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz