Domácí

Inspektoři si došlápli na prodejce u silnic. Kontroly ve dvou krajích dopadly strašně

Inspektoři si došlápli na prodejce u silnic. Kontroly ve dvou krajích dopadly strašně
Ilustrační snímek Zdroj: TV Nova

Česká obchodní inspekce (ČOI) se během letních měsíců zaměřuje i na prodejce ovoce a zeleniny u silničních tahů. Ze zhruba tří desítek stánkařů kontrolovaných v Olomouckém a Moravskoslezském kraji během června a července "pohořelo" více než 60 procent. Nejčastěji měli prodejci problémy s vydáváním "účtenek", také ale nabízeli zboží za přemrštěné ceny.

Česká obchodní inspekce Olomouckého a Moravskoslezského kraje provedla během dvou letních měsíců celkem 34 kontrol týkající se stánkového prodeje ovoce a zeleniny a porušení právních předpisů zjistila ve 21 případech, tedy v 62 %.

"Česká obchodní inspekce za méně závažná porušení uložila 11 pokut na místě v celkové výši 17 500 Kč a dvě porušení byla řešena domluvou. V osmi případech budou zjištěné přestupky řešeny ve správním řízení, z toho v sedmi případech byly přestupky zjištěny ve stáncích jednoho podnikatelského subjektu," řekl k uloženým sankcím ředitel inspektorátu Olomouckého a Moravskoslezského kraje Boris Stabryn.

Související obsah

​Na kontrolu stánkového prodeje ovoce a zeleniny především u silničních tahů se ČOI zaměřila i kvůli zvýšenému počtu stížností kupujících. Zjistila konkrétně tyto prohřešky:

  • V 5 případech byl kontrolní nákup nesprávně účtován, nejvyšší zjištěné předražení bylo až o 180 Kč
  • V 10 případech byly problémy s doklady o zakoupení výrobků – buď neobsahovaly správné údaje, nebo žadatel doklad vůbec nedostal
  • V 8 případech prodávající použili k vážení měřidlo s neplatným úředním ověřením nebo neschváleného typu, na které byly vydány zákazy používání
  • Celkem 4 prodávající neinformovali spotřebitele o ceně prodávaných výrobků

ČOI, podřízená Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, ke konci července prověřovala na Moravě také dodržování zákazu prodávání alkoholu a tabáku nezletilým. Ani v tomto ohledu ale kontroly nepřinesly uspokojivé výsledky. Zákon porušilo 50 procent prodejců, na které se inspektoři zaměřili.

Ani celorepublikové statistiky přitom nejsou příliš optimistické. Jen loni nechali prodejci mladistvé koupit si alkohol ve třech z pěti případů. Lidé do 18 let se k alkoholu dostali při 111 ze 192 kontrol. Někteří prodejci také dostatečně neinformovali o zákazu prodeje alkoholu a tabákových výrobků lidem do 18 let, ve 22 případech mladistvým prodali tabákové nebo bylinné výrobky určené ke kouření.

Policie a ČOI vyzývají k opatrnosti při nákupech na internetu (7/2021):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz