Zahraničí

Američané udeřili na Rusko a Čínu. Zveřejnili plán, jak je převálcují

Američané udeřili na Rusko a Čínu. Zveřejnili plán, jak je převálcují
Americký ministr zahraničí Antony Blinken Zdroj: Profimedia

Spojené státy americké zveřejnily dokumenty o nové strategii svých aktivit v Africe. Kladou důraz na rozvoj vztahů se všemi zeměmi regionu, hlavní hrozbu pro ně podle Washingtonu představují Rusko s Čínou. Důležité prý bude rozšířit boj s extremismem, autoritářstvím a korupcí.

Rusko a Čína nesmějí ovládnout Afriku ekonomicky ani ideologicky, deklarují Spojené státy americké v novém strategickém dokumentu. Informovala o tom agentura Reuters. Šéf americké diplomacie Antony Blinken v pondělí navštívil Jihoafrickou republiku, v příštích dnech se přesune do dalších států.

USA chtějí posilovat vztahy s africkými zeměmi a pomáhat jim v boji s narůstajícím extremismem, sklony politiků k autoritářství nebo korupcí. Americké ministerstvo zahraničí za jednu z největších hrozeb pro kontinent označuje Peking a Moskvu. "Pentagon bude společně s africkými partnery odhalovat a upozorňovat na rizika negativního působení Čínské lidové republiky a Ruské federace v Africe," uvádí v dokumentu.

"Rozšíříme obrannou spolupráci se strategickými partnery, kteří sdílejí naše hodnoty a naši vůli podporovat globální mír a stabilitu," stojí v něm dále. Přesné postupy, jak hodlají USA omezovat čínský a ruský vliv, strategie z pochopitelných důvodů nezmiňuje. 

Související obsah

Blinken už loni v listopadu slíbil, že Washington dosavadní zdrženlivější přístup k Africe přehodnotí. Podle něj je nezbytné přestat se ke kontinentu chovat jako k předmětu geopolitických zájmů a začít ho vnímat jako silného suverénního hráče.

Čína dlouhodobě investuje do rozvoje infrastruktury mnoha afrických zemí. Rusko zase intenzivněji usiluje o zvýšení svého vlivu od rozpoutání války na Ukrajině, vidí v tom šanci na snížení dopadů mezinárodní izolace způsobené západními sankcemi. Sergej Lavrov, ruský ministr zahraniční, dokonce před měsícem objížděl africká hlavní města a přesvědčoval tamní lídry ke spolupráci s Moskvou, uvedla stanice Voice of America.

Čína simulovala útok na hlavní tchajwanský ostrov (6. 8. 2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz