Domácí

Roste zájem o čtvrtou dávku vakcíny. S očkováním začaly i domovy důchodců

V Česku pokračuje očkování čtvrtými dávkami vakcíny proti covidu-19. Podle odborníků by se měli posilujícími dávkami naočkovat i ti, kteří už mají ukončené očkování. Mnoha lidem, kteří se nechali očkovat jen dvěma dávkami, totiž už skončila platnost vakcíny. Posilující dávka by měla opět pomoci zvýšit jejich obranyschopnost.

V libereckém domově důchodců na Františkově začalo očkování v pondělí ráno, svoji čtvrtou dávku tam dostane 110 klientů. "Pro seniory je to důležitý kvůli tomu, že většina lidí má víc onemocnění. S věkem i ta imunita klesá. Je vhodné dávat čtvrtou dávku, aby ti lidi měli větší ochranu," vysvětluje dozorující lékař Yuriy Ternushak.

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje vakcinaci posilující dávkou ještě před začátkem podzimu kvůli možné další vlně epidemie. "V této chvíli máme cca 70 tisíc lidí, kteří šli na druhou posilující dávku. Ten zájem je kolem 10 tisíc denně, takže nám narůstá," prozradil náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

Související obsah

​V posledních dnech naopak klesá počet potvrzených případů nákazy, zároveň se ale méně testuje. "Pokud letní vlna skončí poměrně rychle a pokud by se v mezidobí neobjevila jiná mutace, tak se stane to, že podzimní vlna nemusí být tak výrazná," predikuje epidemiolog Roman Prymula.

Těm, kteří mají plné očkování, tedy dvě dávky vakcíny, platí certifikát o očkování po dobu 9 měsíců. Posilující třetí dávka prodlužuje platnost na neomezenou dobu.

Certifikát o očkování už je potřeba jen kvůli cestování. Aktuálně ho nevyžaduje většina evropských zemí, ani Čechy vyhledávaný Egypt nebo Tunisko. Nutný je stále třeba do Spojených států. Řada zemí mimo Evropu chce také stále negativní test.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) jedná s pojišťovnami o možném proplácení PCR testů. Ty aktuálně hradí pouze testy na doporučení od lékaře.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz