Domácí

Na Šumpersku odhalili množírnu. Psi byli v hrozivém stavu, báli se lidí

Na Šumpersku odhalili množírnu. Psi byli v hrozivém stavu, báli se lidí
Psi přežívali v hrozných podmínkách Zdroj: Státní veterinární správa

Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) z Olomouckého kraje odhalili v obci Rapotín na Šumpersku množírnu psů. V zuboženém stavu tu našli nejméně 36 zvířat, z toho 12 štěňat. Majitele nyní bude prošetřovat policie.

Na kontrolu do Rapotína vyrazili inspektoři na základě oznámení. U místního chovatele objevili množírnu psů. Ve zcela nevhodných podmínkách tu majitel držel nejméně 36 psů, z toho 12 štěňat. Jednalo se o jedince plemene šarpej, jeho křížence a také křížence boloňského psíka.

"Psi v chovu byli nesocializovaní, vystrašení a bázliví. Zalézali do úkrytů a jejich přesný počet neznal ani sám chovatel," popsal mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Téměř všichni psi trpěli dermatitidou, někteří ztratili srst, měli lysá místa, chronické změny na kůži a výtoky z očí. "Psi byli chováni v domě a venkovních prostorech plných předmětů, o které se mohli poranit či je pozřít," dodal mluvčí.

Související obsah

​U 17 psů starších šesti měsíců chovatel nedoložil platnou vakcinaci proti vzteklině. 12 psů nebylo označeno čipem. Chovatel neplnil ani další povinnosti, které mu ukládal zákon. Neměl chov nahlášený, přestože se v něm nacházely více než tři feny, nevedl ani tzv. evidenční listy vrhů.

"SVS podala na obec s rozšířenou působností (Šumperk) návrh na zvláštní opatření (odebrání všech psů v chovu a jejich umístění do náhradní péče). Zároveň podala Policii České republiky oznámení pro podezření z trestného činu týrání zvířat," uvedl Vorlíček.

"Podnět dnes přijali kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality územního odboru Šumperk a budou se jím zabývat. V rámci prověřování učiní všechna potřebná šetření a opatření," dodala k případu v úterý policejní mluvčí Marie Šafářová.

Kriminalisté obvinili ženu u které našli 70 zubožených psů (4/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz