Napřímo

Nečas: Babišovi nejde o komunální kampaň, ale o pád vlády

Jak si Česko vede první měsíc předsednictví a jak si stojí současná vláda? To jsou některé z otázek, které ve středu položila moderátorka Bára Divišová bývalému premiérovi Petru Nečasovi. Ten mimo jiné také promluvil o nastávajících komunálních volbách i o Andreji Babišovi.

Vláda Petra Fialy musí nyní řešit několik krizí najednou. "Troufám si říct, že v takto kritické situaci ještě nenastupovala žádná vláda v dějinách České republiky v polistopadovém období, takže to má velmi těžké. Vláda skutečně musí pracovat na 110 procent. Někdy se jí to daří lépe, někdy hůře," podotkl Nečas.

Z toho, co vláda podle něj nezvládá nejlépe, by zdůraznil především komunikaci s občany. "Komunikovat s veřejností a médii. Tam nikdy nedosáhnete stavu, který je uspokojivý. Je tam co zlepšovat, ale situace je velmi komplikovaná. Celá řada těch problémů se dá jenom 'vysedět', tam žádné účinné řešení, jak by stát mohl zasáhnout, není. Jako například energetická situace, dostupnost některých surovin, tam má vláda velmi omezenou možnost něco ovlivnit," míní expremiér.

Související obsah

Podle něj předchozí vlády prohýřily období prosperity. "Část lidí si navykla, že ta prosperita tu bude věčně. Období prosperity vždycky bude následovat nějakým obdobím stagnace a recese. Teď jde o to, aby to byl co nejkratší období a aby to přineslo co nejmenší sociální dopady," nastínil bývalý premiér.

"Jako ODS jsme vždycky razili individuální odpovědnost, a to nemluvím o lidech, kteří upadli do složité životní situace, kteří jsou nějak handicapovaní zdravotně, či věkově... Tam samozřejmě stát musí pomáhat. Ale v zásadě u těch, kteří jsme zdraví, mladí, práceschopní, tak zodpovědnost za prosperitu nás osobně a naší rodiny neseme my a nemůžeme natahovat ruku ke státu," tvrdí Nečas.

Související obsah

​"Otevřeně říkám, že si nemyslím, že by Andreji Babišovi šlo o komunální kampaň a o jeho kandidáty na starosty. On jede svoji vlastní kampaň. On doufá, že na jaře nebo v létě příštího roku budou předčasné volby a od jara letošního roku začal svoji předvolební kampaň pro volby do Poslanecké sněmovny," říká Nečas s tím, že Babišovi jde o pád vlády. 

Současný sociální, politický a ekonomický tlak hraje Babišovi podle Nečase do karet. "On může tím, co dělá, nadále burcovat sociální neklid. On má stále podporu třetiny voličů, může je poštvat proti té vládě a poslat je do ulic. Může se proto stát, že jedna z koaličních stran ztratí nervy a třeba odejde z té vlády," analyzuje možnosti Babiše Nečas s tím, že stačí, aby devět poslanců vládu přestalo podporovat a bude v menšině.

Nečas debatu uzavřel tím, že na prezidenta by neměli kandidovat lidé, kteří nemají žádné politické zkušenosti. 

Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz