Domácí

Senát schválil zákaz některých plastových výrobků. Skončí kelímky i brčka

Senát ve středu schválil zákaz výroby a prodeje jednorázových plastových výrobků. Týká se to například plastových brček, vatových tyčinek, míchátek, příborů, kelímků, jídelních tácků nebo krabiček. Nyní musí zákon podepsat prezident.

Jednorázové plastové výrobky v Česku brzy skončí. Senát totiž schválil zákon o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí. Ten nyní zamíří k prezidentovi Miloši Zemanovi.

Evropská směrnice o zákazu platí už od července 2021. Podobný návrh už minulý rok předložila vláda Andreje Babiše (ANO), Sněmovna jej ale nestihla projednat. V tomto volebním období se schválení poslancům podařilo a norma se dostala do Senátu, kde pro ni hlasovalo 49 ze 69 přítomných senátorů.

Související obsah

"Díky zákonu o jednorázových plastech se nám podaří snížit množství odpadů, které dnes nesmyslně končí na skládkách. Výrobky, které zcela zakazujeme, mají už dnes řadu alternativ a díky tomu můžeme ročně uspořit milióny kusů plastových výrobků," uvedla dříve ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Zákaz se týká plastových vatových tyčinek, plastových příborů, talířů, brček, míchátek, tyček k balonkům, nádob na potraviny, kelímků a nádob na nápoje z expandovaného polystyrénu a výrobky z oxo-rozložitelných plastů. Plastové výrobky, které nejsou zakázané, budou povinně označeny příslušným logem.

Poslanci novelu schválili už v červenci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz