Zahraničí

Družbou opět teče ropa. Poplatky za Rusko zaplatili Slováci a Maďaři

Družbou opět teče ropa. Poplatky za Rusko zaplatili Slováci a Maďaři
Ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Rusko obnovilo dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede do Česka, na Slovensko a do Maďarska. Tranzitní poplatky Ukrajině za něj uhradila slovenská společnost Slovnaft a maďarská MOL. Provést platbu ruskému provozovateli Transněft znemožnily západní sankce.

Ropa začala podle Transněftu ropovodem Družba opět proudit ve středu okolo půl třetí odpoledne, informovala ruská státní agentura RIA Novosti. Ukrajinský podnik Ukrtransnafta ji přestal čerpat 4. srpna, protože neobdržel platbu za tranzit.

Poplatek ukrajinskému podniku Ukrtransnafta za Transněft uhradily slovenský Slovnaft a maďarská MOL. Ruská strana s tím bez námitek souhlasila. Bratislavská rafinerie už ropu čerpá, Maďaři ji očekávají v noci na čtvrtek. Obnovení dodávek do Česka ještě tuzemský majitel a provozovatel ropovodu, společnost Mero, dojednává.

"Výpadek přes ropovod Družba nijak neomezuje výkon českých rafinérií. Pracují naplno a u státní společnosti Mero jsou uskladněny zásoby ropy na několik dnů. S polskou stranou nyní hledáme řešení obnovení dodávek do Česka, které bude vhodné po právní i technické stránce," napsal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (nestr. za STAN) na svém twitterovém účtu

Související obsah

Podle Síkely se však Češi bát nemusí. "V případě nutnosti má stát také k dispozici strategické rezervy na téměř 90 dnů," uvedl. Zároveň prý bude v příštích měsících možné použít i ropovod TAL. Skrz něj by během několika týdnů mohla ropa doputovat do rafinérie v Litvínově. 

"Přerušení dodávek nastalo poté, co se vyskytly technické problémy na úrovni bank v souvislosti s platbami za tranzitní poplatky z ruské strany. Výrobní proces v bratislavské rafinerii navzdory tomu funguje bez přerušení a zásobování trhu je plynulé," řekl stanici TA3 mluvčí Slovnaftu Anton Molnár.

Jižní větev Družby vede přes Maďarsko a Slovensko do Česka, končí v litvínovské rafinerii. Kromě ruské ropy Česko odebírá i arabskou, tu k nám přivádí ropovod IKL, jenž v Německu navazuje na Transalpský ropovod.

Trasa ropovodu Družba Zdroj: Profimedia

Podívejte se na reportáž TV Nova o zastavení dodávek ropy z Ruska:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz