Zahraničí

Rusko zastavilo vývoz ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede do Česka

Rusko zastavilo vývoz ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede do Česka
Ropovod Družba Zdroj: Profimedia

Rusko na začátku srpna pozastavilo export ropy jižní větví ropovodu Družba. Ta vede do Česka, na Slovensko a do Maďarska. Dodávky musela Moskva přerušit kvůli neprovedené platbě Ukrajině za tranzit. S odvoláním na dva zdroje o tom informovala agentura Reuters.

Rusko muselo 4. srpna pozastavit dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba. Podle agentury Reuters totiž západní sankce spojené s invazí na Ukrajinu zabránily ruské společnosti Transněft, která ropovod provozuje, zaplatit za tranzit ukrajinské Ukrtransnaftě. 

Zástupci Transněftu potvrdili, že ropa do Česka, na Slovensko a do Maďarska neproudí, píše agentura RIA Novosti. Ropovod podle mluvčího podniku Igora Demina uzavřela Ukrtransnafta. "Gazprombank, která platby zařizuje, nám oznámila, že peníze byly vráceny kvůli sedmému balíčku sankcí," prohlásil.

Severní větev funguje normálně. "Tranzit přes Bělorusko do Polska a Německa pokračuje," uvedl.

Související obsah

Jak upozornila agentura Bloomberg, ceny ropy už letí nahoru. V úterý po poledni se barel prodával za 98 dolarů (zhruba 2 350 korun), jedná se o 1,3procentní nárůst. Před stopnutím části Družby klesaly o 1,8 procenta.

Demin tvrdí, že se Transněft snaží najít alternativní způsob, jak za tranzit Ukrajině zaplatit. Společnost vyzvala Gazprombank, aby s Evropskou unií vyjednala výjimku ze sankcí.

Trasa ropovodu Družba Zdroj: Profimedia

Ropovod Ingolstadt navýší kapacity pro Česko. Sníží se tak závislost na Rusku (07/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz