Cestujeme bezpečně

Drážďany jinak než za nákupy. Úchvatné město nabízí památky i krásné okolí

Drážďany jinak než za nákupy. Úchvatné město nabízí památky i krásné okolí
Drážďany jinak než za nákupy Zdroj: Getty Images

Historické město nedaleko hranic Německa s Českem je skvělým místem na víkendový výlet. Mnozí si pod Drážďany vybaví hlavně velké nákupy oblečení nebo ikonické vánoční trhy. Nabízí však krásné památky, dobrodružné výlety a zámky jako z pohádky.

Vydat se z Prahy do krásné evropské metropole je lehčí, než se zdá, vlakem nebo autobusem jste v Drážďanech zhruba za dvě hodiny. Výlet do historického města nadchne každého milovníka krásných památek, dlouhých procházek a dobrého jídla a pití. Přinášíme tipy, co v Drážďanech a okolí určitě nevynechat.

Zwinger

Dominantou Drážďan je proslulý komplex Zwinger. Památka připomíná barokní éru, ve které byla postavena, a utváří panorama města. Zwinger své návštěvníky naláká na krásnou architekturu, ale také na galerie a výstavy.

Související obsah

Už od začátku 18. století se tu nachází drahocenné sbírky umění a obrazů. Lidé si ve Zwingeru mohou prohlédnout sbírku porcelánu nebo zavítat do matematicko-fyzikálního salonu.

Přestože byl Zwinger za druhé světové války rozsáhle poničen, Němci se svého pokladu nevzdali a opět vybombardované části postavili.

Frauenkirche

Romantický zrekonstruovaný kostel se tyčí nad celým městem a lze si z něj prohlédnout celé město jako na dlani. Není proto překvapením, že tato památka nabízí možnost navštívit tamní vyhlídku.

V monumentálním barokním kostele uprostřed náměstí můžete navštívit bohoslužby, ale také hudební akce včetně koncertů varhan.

Drážďany jinak než za nákupy Zdroj: Profimedia

Visutá dráha v Drážďanech

Pokud spíše než památky oceňujete akční výlety a toulky po výhledech, bude lanová dráha to pravé ořechové. 274 metrů dlouhá atrakce spojuje dvě městské části Drážďan, z vrcholku je nádherný výhled na údolí Labe a celé město. Návštěvníky čeká zábavná jízda nahoru a procházka na kopci.

Hochkirche

Hochkirche neboli katedrála Nejsvětější Trojice je barokní katolický kostel zdobený nespočtem krásných soch. V noci osvětlená památka městu dodává pohádkově historický nádech.

Související obsah

Stejně jako mnoho z drážďanských budov byla i tato poškozena během bombardování za druhé světové války, krásnou katedrálu však Němci zrekonstruovali a poškozené části opravili. Katedrála dříve sloužila i jako hrobka pro saské kurfiřty.

Panometr

Při návštěvě drážďanského Panometru běhá mráz po zádech. Neobvyklá výstava nabízí pohled panoramatických obrazů, které obklopují diváky kolem dokola. Expozice vykresluje Drážďany v roce 1945 po náletech na město.

Realistické pohledy z patnáctimetrové výšky jsou bohaté na optické vjemy a doladí je kouřové i zvukové efekty. Kromě panoramatických výjevů je zde možnost zhlédnout i doprovodnou výstavu.

Drážďany jinak než za nákupy Zdroj: Profimedia

Semperova opera

Budova opery se nachází nedaleko Zwingeru a je ukázkou vrcholné renesance. Lidé ji považují za jedno z nejkrásnějších divadel na světě. Za pozornost stojí honosný exteriér budovy, ale také je možné navštívit i některá představení, jež se v této budově stále hrají.

Augustův most

Kamenný most spojuje Staré a Nové město rozdělené řekou Labe, stojí na stejném místě jako jeho předchůdce ze 13. století.

Lidé se po něm dostanou do historického centra města na Neustädter Markt, kde se nachází pozlacená socha Augusta II. Právě tento šlechtic se zapsal do historie města jako jeden z tvůrců jeho podoby.

Zámek Moritzburg

Uvést Moritzburg lze slovy, že se jedná o zámek jako z pohádky. Moritzburg jím ale skutečně je, propůjčil totiž své kulisy jedné z našich nejznámějších pohádek, a to Třem oříškům pro Popelku.

Právě na schodech tohoto zámku ztratila Libuška Šafránková svůj střevíček a princi ujela na Juráškovi. Nádhernou památku obklopuje velká vodní nádrž. Samotný zámek nabízí prohlídky plné uměleckých sbírek, krásného zařízení i loveckých trofejí.

Související obsah

Míšeň

Dvacet kilometrů od Drážďan je možné navštívit míšeňskou porcelánku a s ní i překrásné město tyčící se na břehu řeky Labe. Zachovalé a malebné město bylo domovem saských kurfiřtů.

Město mnoha řemesel se po celém světě proslavilo díky míšeňskému porcelánu, kromě workshopů v porcelánce stojí za to navštívit historický hrad i krásné centrum. V září se zde pořádá i vyhlášené vinobraní.

Související obsah

Zámek Pillnitz

Zámek Pillnitz kombinuje barokní a orientální architekturu. Své návštěvníky vábí hlavně na romantické zahrady, které jsou v čínském, anglickém a holandském stylu. Procházce parkem dominuje velká fontána.

Samotný zámek se člení do tří paláců. V Novém paláci je zámeckém muzeum, ve zbylých dvou je muzeum uměleckých řemesel.

Podívejte se video, které vás naláká do jihočeské Telče:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz