Domácí

Spuštění ropovodu Družba má háček. Do Česka z něj ropa stále neproudí

Po téměř týdnu začala jižní částí ropovodu Družba opět téct ropa. Má to ale háček. Dohoda o platbě za tranzit se netýká Česka. Ropa tak proudí například do Maďarska a sousedního Slovenska.

Na Slovensko a do Maďarska opět proudí ropa z ropovodu Družba. Po necelém týdnu se státy dohodly na platbě za tranzit. Mimo však zůstala Česká republika. "Aktuální dohoda Slovnaft, MOL a ruský Transněfť se netýká Česka. Obnovení dodávek do České republiky je aktuálně k dotazu na MERO, který je provozovatelem Družby v ČR," uvedl tiskový mluvčí společnosti MOL Tomáš Trč. Společnost Mero se ale k aktuální situaci chce vyjádřit nejdříve ve čtvrtek.

Krátkodobý výpadek dodávek ale ceny paliv na čerpacích stanicích podle ekonoma neovlivní. "Dočasně to nepocítí, protože zásobování ropou probíhalo z centrálního tankoviště společnosti Mero v Nelahozevsi," prohlásil ekonom Petr Studnička.

Ropovodem Družba do Česka proudí asi polovina z ročního dovozu necelých sedmi milionů tun ropy. Druhá polovina je do země přepravována přes ropovod Ingolstadt. "V tuto chvíli žádný nedostatek pohonných hmot neevidujeme. Pro následující období nepředpokládáme žádné riziko ohrožení dostupnosti pohonných hmot," přidala manažerka komunikace společnosti Shell ČR Jana Voštinárová.

Související obsah

I přes problémy s dodávkou ropy do Česka, a s tím spojenou nejistotou na trhu, spadly průměrné ceny benzínu a nafty za poslední měsíc o zhruba pět korun. "Vládní balíček na podporu snížení dopadu vysokých cen pohonných hmot dopadl naprostým fiaskem. Ať už co se týká spotřební daně nebo odpuštění silniční daně," dodal poslanec Karel Havlíček (ANO).

"Návrhy opozice, abychom zastropovali cenu, to je možná ten nejhorší nápad," řekl místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS). Ministerstvo financí už dříve naznačilo, že snížení spotřební daně o korunu a půl na jeden litr paliv by mohlo platit i déle než jen do konce září.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz