Domácí

Příspěvek 5 000 korun na dítě: Úřad upřesnil, jak o něj zažádat a kdy přijde

Jednorázový příspěvek 5 000 korun na dítě už začal stát rozesílat lidem, kteří pobírají příspěvky na dítě. Ostatní o něj ale budou muset od 15. srpna zažádat. Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Eva Davidová ve čtvrteční Snídani s Novou prozradila, jak vypadá formulář, který budou muset vyplnit i jak rychle peníze přijdou.

Podle Davidové je postup jednoduchý. "V průběhu těchto dní chodí příspěvek automaticky bez nutnosti žádat těm, kteří pravidelně dostávají příspěvek na dítě. To jsou nízkopříjmové domácnosti, které jsme vyhodnotili jako nejzranitelnější," poznamenala. Takových příspěvků už poslalo ministerstvo 230 tisíc.

Ostatní lidé můžou o příspěvek žádat od pondělí 15. srpna. Týká se to lidí s dětmi mladšími 18 let, jejichž domácnost neměla minulý kalendářní rok příjem přes milion korun. "Nemusí to být klasická rodina, pokud je to dáma sama, tak se samozřejmě zohledňuje pouze její příjem, ale pokud nejsou sezdaní, logicky se počítá příjem partnera, ačkoli to není manžel," upozornila mluvčí. Příspěvek se týká i pěstounů a adoptivních rodičů. 

MPSV spouští nový klientský portál a příspěvek na dítě bude prvním, o který v něm půjde požádat. Ten bude na webu ministerstva přístupný od pondělí 15. srpna. Na tom člověk zaklikne, že chce vstoupit do žádosti o příspěvek a ukážou se mu podmínky pro získání dávky. 

Související obsah

"Máme vyzkoušeno, že to průměrní uživatelé internetu zvládnou za několik málo minut," řekla Davidová k formuláři. "Nejsou tam žádné přílohy, pouze se vyplní identifikační údaje, rodná čísla," dodala.

Podmínkou je přihlášení se přes elektronickou identitu. "Tu má dnes naprostá většina dospělé populace, často lidé mají třeba bank ID, tvrdí, že ho nemají, ale pouze s ním nepracují, takže určitě bychom vyzvali, aby lidé využili tuto možnost, protože je to z pohodlí domova," vysvětlila Davidová. "Záložní variantou je návštěva CzechPointů, a to sice vybraných pracovišť a na krajských, městských a obecních úřadech, to je velká síť, kterou zajišťujeme, že i lidé třeba v regionech, kteří z nějakého důvodu nechtějí vstoupit do online prostoru, tak můžou využít tuto alternativu," doplnila. Lidé tedy žádost nevyřídí na poštovních CzechPointech.

Související obsah

V dalším kroku formulář sám podle elektronické identity vyplní informace například o trvalém bydlišti. Žadatel si také může vybrat, jestli chce peníze na účet či například poštovní poukázkou. Poté vyplní jméno, příjmení a rodné číslo dítěte. Pokud má, vyplní člověk stejné informace i o svém partnerovi. "Není potřeba vůbec nic dokládat, prokazovat, protože my díky České správě sociálního zabezpečení a zejména finančních úřadů máme informace o příjmech domácností," sdělila Davidová. To, že na dávku máte nárok tedy stačí potvrdit v čestném prohlášení. Vyplnit žádost lidé nemusí hned, podle mluvčí to stačí udělat až v září či říjnu.

Peníze by lidem měly přijít do 30 dnů. "Předpokládáme, že většina lidí, kteří zažádají v první vlně, tedy v příštím týdnu, by ty peníze měla se začátkem školního roku dostat na účet," avizovala Davidová.

Tématu se věnovala také tisková konference MPSV:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz