Cestujeme bezpečně

Za zlatavým mokem po světě. Nejlepší tipy na výlety pro milovníky piva

Za zlatavým mokem po světě. Nejlepší tipy na výlety pro milovníky piva
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Zmínky o tradičním nápoji nalezneme v pramenech mapujících historii až do dob Mezopotámie či Egypta. Tam byste však v dnešních dnech pivovary s tak dlouhou tradicí hledali marně. Za zvážení však jistě stojí návštěva osvědčených pivních bašt nebo jiných méně známých míst. Poradíme ty nejlepší.

Za pivem po Česku

Ne nadarmo je i naše země pivu zaslíbená. A pro pivaře je v Česku pěkná řádka zajímavých výletních cílů. Nemůžeme vynechat Plzeň, hlavní město piva. Zde se nemusíte vydat jen do pivovaru, ale třeba i do labyrintu chodeb v plzeňském historickém podzemí.

Prohlídkový okruh chodeb, sklepů a studní nabízí nevšední procházku historickým jádrem města Plzeň. Podzemní prostory už od 13. století sloužily ke skladování potravin, výrobě piva nebo jako obranný systém během dob nepokojů.

V areálu Plzeňského Prazdroje se nachází i pivovar Gambrinus, někdejší První plzeňský akciový pivovar, jemuž dalo jméno jeho slavné pivo. A právě v jeho prostorách můžete absolvovat tematické prohlídky, kde se dozvíte vše o výrobě piva Gambrinus, nebo zažít jedinečnou soukromou party přímo v srdci pivovaru.

Mezi další české pivovary, které stojí za návštěvu, patří například Budějovický Budvar, Velkopopovický Kozel nebo Staropramen.

Související obsah

Nejstarší pivovar v Německu i Oktoberfest

Bavorsko a Mnichov jsou s pivem neodmyslitelně spjaty. Region v tomto oboru ale nabízí mnohem víc, než možná lidé vědí. Ostatně tento kraj píše pivní dějiny už více než 1 000 let. Pouhých 40 kilometrů od Mnichova se nachází nejstarší pivovar v Evropě, a to bavorský státní pivovar Weihenstephan ve Freisingu.

Ten nabízí dvouhodinovou prohlídku své výrobny i muzea, kde vás seznámí s tradicí vaření zlatavého moku, která sahá až do roku 1040. Součástí je rovněž degustace a k ochutnávce vybízí především dvě piva, Vitus a Hefeweissbier, které patří mezi nejúspěšnější pivní výrobky tamního pivovaru v soutěži European Beer Star.

Za pivem po světě Zdroj: Getty Images

Navštívit toto místo s výjimečnou atmosférou je dobré na konci září, kdy lze cestu zakončit pivním zážitkem s názvem Oktoberfest. Ten každoročně přiláká miliony milovníků piva, Čechy nevyjímaje.

Související obsah

Správný pivař musí do belgického Gentu

Za pivní baštu je označována Belgie. Ta se pyšní produkcí více než 750 druhů piva. Mezi top města spojená se žluto-bílým pokladem patří Gent, kde můžete využít služeb hospodských průvodců.

Ve vybraných restauračních zařízeních ochutnáte až 250 druhů piv v různých sklenicích a nádobách, které jsou uzpůsobeny jednotlivým pivům. V určitých hospodách však odevzdáváte jednu botu jako jistinu, že si některou ze sklenic neodnesete jako suvenýr.

Za pivem po světě Zdroj: Profimedia

Město ležící na soutoku řek Leie a Šelda svým návštěvníkům nabízí kromě pivního ráje i mnoho kulturních památek. Mezi nejznámější patří například katedrála Sint-Baafskathedraal, kamenný hrad Gravensteen či kostel sv. Mikuláše.

Tmavá legenda z Irska

Mezi nejznámější tmavá piva patří značka Guinness. Vyrábí se v Dublinu již od roku 1759, kdy si Arthur Guinness pronajal v hlavním městě malý pivovar a pod svým jménem se pustil do vaření moku. Současný závod zaměstnává tisíce lidí a patří mezi největší pivovary na světě.

Související obsah

V srdci pivovaru St. James se nachází největší místní atrakce, takzvaný Guinness Storehouse. Sedmipatrová budova má pro návštěvníky připravený jedinečný pivní zážitek. Zájemci se seznámí s historií výroby i přísadami, a to díky odborným průvodcům i pomocí interaktivních výstav. Areál je možné navštívit každý den.

Jestliže se lidé rozhodnou vydat do Irska, je dobré si cestu naplánovat na dny okolo 17. března. V tento den slaví Irové den svatého Patrika a pořádají v ulicích oslavy plné zajímavých akcí, dobrého jídla a zábavy.

Za pivem po světě Zdroj: Profimedia

V Kambodži pivo s tarantulí

Jestliže vás nezaujaly nabídky tradičních evropských piv, můžete tento nápoj okusit i daleko za hranicemi našeho kontinentu. Například při návštěvě asijské Kambodže byste měli vyzkoušet tamní nejpopulárnější rýžové pivo, které je dochuceno mrtvou tarantulí.

Související obsah

Ochutnat jej můžete v tamních restauracích či na ulici u tamních prodejců společně s oblíbenou delikatesou, kterou je pražená tarantule.

Kambodža však kromě netradičního piva nabízí i originální zážitky, díky čemuž získává v poslední době u cestovatelů na oblibě. Nejvyhledávanějším místem je pravděpodobně Siem Reap, který je označován za bránu do komplexu chrámů Angkor Vat, jenž byl zařazen mezi novodobé divy světa. 

Za pivem po světě Zdroj: Getty Images

Banánové pivo z podhůří afrického Kilimandžára

Pro fajnšmekry se najde i takové pivo, které se vaří například v Tanzánii, a to v podhůří nejvyšší hory Afriky, tedy Kilimandžára. Tento pivní skvost tam vyrábí kmen Chagga. Hlavní ingrediencí jsou zralé banány a jeho chuť je velmi výrazná s hořkou koncovkou.

Domorodci jej připravují především ke společenským účelům a konzumují například na svatbách, pohřbech či při obchodních jednáních. Proces samotné výroby je velmi náročný a zajímavostí je, že se na vaření nápoje podílejí především ženy.

Související obsah

Kdo by se chtěl do Tanzánie vydat, pojede tam pravděpodobně také kvůli nespočtu národních parků. Mezi turisticky nejoblíbenější patří Ngorongoro, v němž si můžete užít ojedinělá setkání s divokými lvy, zebrami, hrochy a nedotčenu panenskou přírodu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz