Ekonomika

Češi si schovávají peníze v knihách i mrazáku. Velká chyba, varují ekonomové

Podle posledních průzkumů máme my Češi v bankách naspořeny zhruba tři biliony korun. Ale ne každý bankám věří, a tak prý máme dalších 60 miliard uložených doma. Dělá to tak každý druhý z nás a peníze si schováváme na různých místech. Výjimkou nejsou ani skrýše pod kobercem, v mrazáku nebo třeba v matracích. Ekonomové před tím ale varují. Hotovost prý doma ztrácí na hodnotě a je lepší ji investovat.

O Češích platí nejen to, že mají zlaté ručičky, ale jsou i vynalézaví. Peníze dají i tam, kde by je jiné národy rozhodně nehledaly. Oblíbeným místem pro schovávání peněz je kuchyň, přesněji tedy mrazák. Vedle zmrzliny a masa tam řada Čechů má i pytlíček s hotovostí.

Češi rádi schovávají peníze i do knih. Jednoduše bankovky založí mezi stránky. Peníze v domácnostech najdeme i pod koberci, mezi oblečením nebo v posteli. Obvyklejším místem je třeba šuplík. 

Související obsah

Hotovost si doma nechává i 25letý Patrik. "Většinu peněz mám na bankovním účtu, ale když mi třeba zbydou nějaké drobné, tak si je hodím do kasičky," sdělil.

"Každý druhý Čech má peníze doma, většinou se to pohybuje v desetitisícových částkách," upozornil ekonom Petr Studnička. Osm procent domácností doma ale schovává víc než padesát tisíc korun. Odborníci odhadují, že v českých domácnostech je poschováváno zhruba 60 miliard korun.

Související obsah

"To je největší chybou v historii České republiky, protože nikdy neztrácely úspory, které máme doma, tak výrazně na kupní síle," prohlásil ekonom Lukáš Kovanda. Jenže i v bance peníze ztrácejí hodnotu. Podle ekonomů se vyplatí investovat třeba do nemovitostí, zlata nebo umění a archivního vína.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz