Domácí

Vytápění pouze na 18 °C. Ministerstvo nastínilo, jak by to v praxi fungovalo

Podle vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu se v případě nedostatku plynu budou snižovat teploty nejen ve státních budovách, ale i v bytech s centrálním vytápěním. V případě výpadku dodávek plynu tak lidem hrozí, že si například obývací pokoj vytopí maximálně na 18 stupňů. Taková regulace teploty ale není podle tepláren a svazu bytových družstev možná.

V případě vyhlášení nouzového stavu v souvislosti s nedostatkem plynu chce ministerstvo průmyslu a obchodu regulovat lidem teplotu i doma. "Vyhláška se vztahuje na dodávky tepla ze soustav zásobování tepelnou energií spalující uhlí a plyn a na ústřední vytápění využívající fosilní zdroje," vysvětlil tiskový mluvčí ministerstva Marek Vošahlík.

Podle vyhlášky by tak v obývacích pokojích nebo kuchyních mohlo být 18 stupňů. Na chodbách a v předsíních pouhých 15. "V praxi bytových domů je to trošku problém, protože v okamžiku, kdy máte dodávku tepla z centrálního zdroje, ať už z plynové kotelny domovní nebo z dálkového tepla, tak uživatel toho bytu těžko může naplnit požadavky připravované vyhlášky," namítá Martin Hanák ze Svazu českých a moravských družstev.

"Teplárna jako taková není schopná teplotu v bytě nějak ovlivnit. My držíme teplotu v té síti tak, aby si všichni mohli maximálně topit, a jak si topí, to už je jejich věc. Do toho my nemůžeme nijak zasahovat," objasnil ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek.

Související obsah

​Lidé si teplotu doma regulovat mohou, ale pouze ventily na radiátorech. I přesto ale budou probíhat určité kontroly. "Vyhlášku jsme ještě neměli k připomínkám, takže je potřeba nastudovat detaily. Obecně lze říci jen to, že kontrolujeme i dodržování stanoveného teplotního komfortu," vyjádřil se ředitel Státní energetické inspekce Pavel Gebauer.

Právě na inspekci by podle náměstka ministra průmyslu Petra Třešňáka zřejmě byly kontroly. Ty už nyní fungují na základě podnětů, a tak by to bylo i v případě kontrol regulace teploty. "MPO předpokládá, že se většina kontrol uskuteční tak, jako je tomu nyní, a to na základě podnětu na nízkou nebo naopak vysokou teplotu v místnostech a bytech," potvrdil mluvčí resortu.

Za porušení vyhlášky by podle Třešňáka pokuty nehrozily jednotlivým domácnostem, ale vlastníkovi budovy nebo společenství vlastníků jednotek, a to ve výši až do 200 tisíc korun. Vyhláška je ale zatím ve fázi návrhu.

Související obsah

Podle právníků jsou kontroly nerealizovatelné

Podle právníků je vymahatelnost vstupu do bytu za účelem měření teploty absurdní. "Je to nerealizovatelné, nevymahatelné. Přijde kontrolující orgán a občan řekne, že ho dovnitř nepustí. Přijde kontrolující orgán s policistou a policista musí uvést, že tam je nebezpečí na životě, na zdraví, na majetku nebo na životním prostředí," vyjádřil se právník Martin Köhler.

"Myslím si, že v tomto případě netrefíme ani do jednoho. Pak je tady třetí možnost, že přijde s povolením od soudu, ale nedokážu si představit soudce, který na toto vydá povolení," doplnil.

Možná se autoři inspirovali v novele zákona postihující ty, kteří doma spalují odpad. Ta platí a vykonávají ji obce s rozšířenou působností. Třeba liberecký magistrát letos musel provést 50 kontrol. "Pětadevadesát procent bylo na udání spoluobčanů, kterým se nelíbí, že soused kouří," objasnil primátor Liberce Jaroslav Zámečník (SLK).

"Nedokážu si představit, že by naši úředníci magistrátu chodili a násilím se vmáhali a měřili teplotu. Podle mě by to bylo porušení Listiny základních lidských práv," myslí si Zámečník. Možná by se stačilo spolehnout na fakt, že při současných cenách energie si jen málokdo troufne svůj byt v letošní hodně nejisté topné sezoně dobrovolně přetápět.

Kvůli stoupajícím cenám energií se klade větší důraz na energetickou úsporu i při stavbách a rekonstrukcích školských zařízení:

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz