Domácí

EU chce topit jen na 19 °C. Odborářům se to zdá málo. Středula navrhl řešení

EU chce topit jen na 19 °C. Odborářům se to zdá málo. Středula navrhl řešení
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Vytápět budovy jen na 19 °C se některým představitelům odborů zdá málo. Změnit by se zřejmě musel i zákoník práce, protože ten počítá s vyšší teplotou. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula přitom vidí způsob, jak by Česko mohlo část chybějícího plynu nahradit.

Představitelé Evropské komise se obávají, že Rusko na začátku topné sezony zcela uzavře své plynovody. Velká část Evropy a s ní i Česko by tak zůstala bez dodávek zemního plynu. V takovém případě by bylo nutné se zbylými zásobami šetřit, dokud se nepodaří najít alternativu.

Jedním ze způsobů hospodárného nakládání s plynem je tak návrh Evropské komise, který by zakázal vytápění nad stanovenou teplotu. V komerčních a veřejných budovách by tak nemohlo být více než 19 stupňů Celsia. Nařízení by se týkalo i kanceláří nebo škol.

Související obsah

​Podle místopředsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Aleny Gaňové je však tato teplota příliš nízká. "Zdá se mi to málo. Pokud člověk sedí v kanceláři, kde se nezahřeje fyzickou prací, tak 19 stupňů určitě nestačí," myslí si Gaňová.

S Gaňovou v tomto ohledu souhlasí i zákoník práce. Zákon rozděluje minimální teplotu na pracovišti podle profese. V zásadě platí, že čím je práce fyzicky náročnější, tím nižší by při ní teplota měla být. V kancelářích či školách je však spodní limit teplot 20 stupňů. Navrhovaný plán by tak srazil teploty o stupeň níž, než povolují hygienické normy.

Další třídy práce, kam spadají například pokladní či řidiči aut, by tolik zasaženy nebyly, i tak se však navrhované maximum blíží teplotnímu minimu 18 stupňů. U prací, které jsou fyzicky velmi náročné, by naopak návrh Evropské komise nezměnil téměř nic. Tam je totiž nejnižší povolená teplota 10 stupňů.

Související obsah

​Prezident Asociace ředitelů základních škol ČR Luboš Zajíc však vidí i světlejší stránky. "Ve školách se občas přetápí, takže si budou více hlídat své teploty. Samozřejmě by bylo mnohem lepší, kdyby ta situace nenastala," řekl Zajíc.

Existují však i jiné metody, než je jen vytápění na 19 stupňů. Tvrdí to alespoň odborář Josef Středula. Podle něj si totiž Česko dokáže s nedostatkem plynu poradit samo. Musí se však vrátit k alternativě, kterou by vykompenzovalo chybějící dodávky zemního plynu.

Související obsah

​Česko podle Středuly stále má potřebnou technologii. "Sokolovská uhelná má stále technologie schopné zplynovat hnědé uhlí a vyrábět tak vlastní český plyn ve formě svítiplynu. Máme potřebné zdroje i technologii, vláda to ale musí vyjednat," sdělil Středula.

Produkce svítiplynu by tak byla pojistkou pro případy energetické krize. Podle Středuly však chybí v současné vládě dostatečná vůle pro tento krok. "Doufám, že vláda dokáže najít řešení. Nemusíme spoléhat jen na cizí prostředky, když máme i své vlastní," zakončil Středula.

Češi vymysleli, jak topit levněji. Ochránci přírody ale varují před katastrofou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz