Domácí

Ropovodem Družba by už brzy měla do ČR opět proudit ropa. Je to otázka hodin

Ropa by mohla do Česka začít opět proudit ropovodem Družba nejpozději do konce týdne. Společnost Orlen Unipetrol, která je jediným zpracovatelem ropy v České republice, ve čtvrtek měla podniknout kroky k obnovení dodávek.

Za problémy s dodávkou ropy stojí evropské sankce, které zkomplikovaly Rusku platby za její tranzit. "Přepravu přes Rusko a Ukrajinu hradil ruský dodavatel. Tento systém díky sankcím se zkomplikoval," vysvětlil předseda představenstva společnosti MERO ČR Jaroslav Pantůček.

Poplatek tak místo ruského dodavatele bude muset zaplatit společnost Orlen Unipetrol, která na oplátku bude mít o to nižší cenu ropy. Dodržování sankcí v Česku ale hlídá Finanční analytický úřad a ten musí platbu schválit. "V tuto chvíli příslušné orgány vyjasnily, že se nejedná o platbu, která by podléhala sankcím. Tato informace byla předána na příslušnou banku," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Související obsah

​"Je to otázka hodin, maximálně jednoho, dvou dnů, kdy k nám také bude proudit ropa ropovodem Družba," přislíbil Jaroslav Pantůček. Unipetrol ale jakákoliv jednání odmítá komentovat. "V souvislosti s některými sděleními o dodávkách surové ropy v českých médiích nebudeme komentovat neověřená prohlášení zástupců ostatních institucí," řekl mluvčí společnosti Michal Procházka.

Nahradit ropovod Družba, který přivádí do České republiky zhruba polovinu dovážené ropy, by podle předsedy představenstva společnosti, která má na starosti ropovody, nebyl žádný problém. "Přestože by Družba netekla rok, tak vůbec to naše rafinérie nepocítí," objasnil Pantůček z MERO ČR. 

Družbu by totiž mohl plně nahradit ropovod TAL. Ten vede z italského Terstu až do Německa, kde přechází v ropovod Ingolstadt, který přivádí ropu do Česka. "TAL to dokáže za podmínky, že budou posílena čerpadla a že se zvýší průtok a kapacita," vysvětlil předseda Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček. To by ale prý mohlo trvat i několik let.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz