Koronavirus

Lidé chtějí odškodné kvůli následkům očkování. Stát má jasno

Lidé chtějí odškodné kvůli následkům očkování. Stát má jasno
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Problémy po očkování proti nemoci covid-19 hlásily v Česku tisíce lidí. Desítky z nich dokonce stát požádaly o odškodné. Zatímco v sousedním Rakousku dostali postižení i desítky tisíc korun, tak u nás mají zatím všichni smůlu.

Vedlejší účinky po očkování zaznamenaly tisíce lidí. Nejvíce si pacienti stěžovali na horečku, třesavku, zimnici, slabost nebo otok obličeje. Často také řešili reakce v místě vpichu.

86 lidí mělo ovšem tak vážné potíže, že se rozhodli obrátit se na ministerstvo zdravotnictví s žádostí o odškodné. 29 z nich tak učinilo v roce 2021, zbylých 57 osob zaznamenal úřad během letoška. Stát nicméně zatím žádnou z těchto žádostí neuznal a odškodné nikomu nepřiznal. "Zatím nebylo žádnému nároku vyhověno, ale některé nároky se stále vyřizují," uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob pro TN.cz.

Související obsah

​V sousedním Rakousku už ale několika lidem nárok na odškodné přiznali. O kompenzaci v zemi požádalo 1 400 lidí a úřady zatím vyhověly sedmi z nich, píše rakouský web OE24. Pět lidí mělo dostat jednorázovou platbu v průměru 1 600 eur (v přepočtu téměř 40 tisíc korun). Další dva postižení by měli pobírat dočasný měsíční důchod ve výši zhruba 900 eur (zhruba 22 tisíc korun).

V těchto případech bylo konkrétně prokázáno, že postižení trpěli po očkování výraznými zdravotními problémy, jako je myokarditida (pozn. zánět srdečního svalu) nebo těžká trombóza.

V Česku se nyní očkuje čtvrtou dávkou. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz