Domácí

Hašení v Českém Švýcarsku skončilo. Evakuovaní se vrátí domů

Hasiči v pátek odpoledne dohasili požár v Národním parku České Švýcarsko. V pátek odpoledne to na twitteru oznámili ústečtí hasiči. Po bezmála třech týdnech od vypuknutí požáru jsou podle hasičů všechna nebezpečná ohniska uhašená. Na místě však zůstává ještě 72 dobrovolných a 40 profesionálních hasičů.

Celkově se v národním parku při zásahu vystřídalo okolo 6 000 hasičů, každý den jich bylo v terénu nejméně tisíc. Rozsah zásahu profesionálních i dobrovolných jednotek se začal omezovat teprve na začátku tohoto týdne.

"Je hotovo, dneska to všechno zabalíme," řekl Vlček v pátek. Podle hasičů už nikde viditelně nehoří, v terénu se mohou vyskytovat prý už jen skrytá horká ložiska. Například v kořenových systémech stromů. Jejich dohašení by už ale měli zvládnout dobrovolní hasiči.

Související obsah

Během dne také skončí likvidace požáru ze vzduchu, vrtulníky shodí poslední tisíce litrů vody a nejpozději odpoledne se vrátí na základny. Hasiči prý ale zůstanou v pohotovosti a kdykoli bude potřeba jejich zásahu, okamžitě vyrazí na místo, včetně vrtulníků. V sobotu se pak mohou vrátit domů lidé z okolí Hřenska, kteří byli evakuováni.

Ve tři hodiny odpoledne bylo pak celé území Národního parku České Švýcarsko předáno a byla oznámena likvidace požáru. "Navazuje fáze takzvané technologické pomoci, kterou koordinuje štáb HZS Ústeckého kraje," uvedl ústečtí hasiči na svém twitterovém profilu. 

Na místě tedy zůstává 112 hasičů, z toho 40 profesionálních. Zbylých 72 je pak dobrovolných. Ti mají k dispozici 35 kusů techniky. 

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz