Zajímavosti

Nejromantičtější noc celého roku! Takto si Perseidy užijete nejlépe

Nejromantičtější noc celého roku! Takto si Perseidy užijete nejlépe
Perseidy (ilustrační foto) Zdroj: Getty Images

V pátek v noci vrcholí nejvýraznější meteorický roj. Češi se tak budou moci oddávat romantice při padajících hvězdách. Odborníci prozradili, jak a kde je nejlépe pozorovat.

Pravidelně můžeme sledovat Perseidy od poloviny července přibližně do konce srpna. V těchto dnech je roj ale nejsilnější. "Roj bude vrcholit 13. srpna okolo třetí hodiny ranní, což je pro Evropany dokonalý čas," přiblížil astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.

Nejlépe je tedy můžete pozorovat v noci z pátku 12. srpna na sobotu 13. Pokud noční oblohu nezakryjí mraky, můžete jej začít sledovat krátce po půlnoci. Celkově byste mohli spatřit desítky padajících hvězd, jenže ne všechny podmínky hrají pozorování Perseid do karet.

"Tento rok v podstatě nejsou ideální podmínky. Kvůli jasnému Měsíci totiž bude obloha značně přesvětlená," vysvětlil astrofotograf Tomáš Slovinský pro tvnoviny.sk. Srpnový úplněk byl totiž v noci ze čtvrtka na pátek, a bude stále hodně svítit, Perseidy tak budou vidět o poznání méně.

Související obsah

​"Tak nebo tak se vyplatí sledovat noční oblohu, ačkoliv přes světlo Měsíce neuvidíte ty slabší meteory, můžete spatřit několik desítek těch jasnějších," dodává Slovinský. Podle Horálka Perseidy vylétají ze severu, pro pozorování to ale není důležité, jsou totiž vidět po celé obloze.

Jestliže si chcete romantický zážitek vychutnat, doporučují experti odjet pryč z velkých i malých měst a míst, kde je hodně světla. Nejlepší je vydat se do hor, kde je krásný výhled, nebo třeba na louku pod stan. Romantika na sebe jistě nenechá dlouho čekat.

K pozorování navíc nepotřebujete žádný dalekohled. Můžete je pozorovat vleže, třeba na lehátku nebo ve spacáku. "Lidé by letos neměli očekávat velkou show, ale pokud je chtějí sledovat, ideálně by měli mezi druhou a pátou hodinou ranní, kdy je souhvězdí Persea nejvýš nad obzorem," uzavřel Horálek.

Podívejte se, jak lidé sledovali perseidy po různých místech v republice (08/2021):

Podívejte se na záznam padajících perseid (08/21):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz