Zahraničí

Putinův ďábelský plán: Má chystat další speciální vojenskou operaci

Putinův ďábelský plán: Má chystat další speciální vojenskou operaci
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin si uvědomuje, že válka na Ukrajině se zdaleka nevyvíjí podle jeho představ a že to pro něj brzy může znamenat velký problém. Aby svedl pozornost veřejnosti jinam, má chystat speciální vojenskou operaci proti jiné zemi, kde ruská armáda přesvědčivě vyhraje. S tvrzením přišel účet Generál SVR na Telegramu, který má spravovat bývalý příslušník ruských tajných služeb. Odborníci na mezinárodní vztahy ale nevidí další válku jako příliš pravděpodobnou.

Anonymní telegramový účet přišel už s několika šokujícími výpověďmi z poza tlustých zdí Kremlu. Teď tvrdí, že Putin měl ve čtvrtek několik schůzek se zástupci nejužšího vedení armády, zpravodajských služeb a vlády. Putin se na jedné ze schůzek měl dožadovat odpovědi, jakého přesvědčivého vítězství může Rusko do začátku září dosáhnout. Odpovědi jej ale nepotěšily a sám uznal, že žádný triumf na dosah ruky není.

Večer měl projednávat situaci s šéfem Služby vnější rozvědky Sergejem Naryškinem a generálním tajemníkem Bezpečnostní rady Ruské federace Nikolajem Patruševem. "Putin přišel s možností současně provést více přesvědčivou 'speciální vojenskou operaci' na území třetí země," tvrdí Generál SVR.

Operace by měla proběhnout v takové zemi, kde vítězství bude zaručené a pozornost se tam tak přesune z bojů na Ukrajině. Patrušev měl dostat za úkol připravit dvě možné varianty, v jednom případě jde o Kazachstán, ve druhém pak o Gruzii. Putinovi má údajně plány předložit do 1. září.

Šokující údajné prohlášení Medveděva

Tvrzení, se kterými přichází údajný bývalý ruský zpravodajský důstojník, se nedají nezávisle ověřit. Začátkem srpna se ale na sociálních sítích bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva objevil ve 4 hodiny ráno příspěvek, v němž se měl Medveděv do obou zemí pustit.

Psalo se v něm, že až Rusko "osvobodí Kyjev a všechny území Maloruska ovládaná tlupami nacionalistů", bude pokračovat ve snaze obnovit hranice vlasti. O Gruzii napsal, že v současných hranicích vznikla až za ruského impéria. "Severní a Jižní Oseti, Abcházii a zbývající území Gruzie lze sjednotit pouze v rámci jednoho státu s Ruskem," stálo v příspěvku.

Související obsah

​O Kazachstánu pak psal jako o bývalém ruském územím a o umělém státu. Dokonce se v příspěvku objevila slova o genocidě Rusů na severu Kazachstánu. "Nebudeme nad tím přivírat oči. Dokud tam nebudou Rusové, tak tam nebude klid," napsal údajně Medveděv. Příspěvek ale za 10 minut ze sociální sítě VKontakte zmizel, Medveděvův mluvčí podle listu Daily Mail uvedl, že účet napadli hackeři a nejde o slova bývalého prezidenta.

Bude na řadě Kazachstán?

Kazachstán byl vnímán jako věrný spojenec Ruska. Ve prospěch prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva Moskva zasahovala letos v lednu, když zemi zmítaly nepokoje. Jenže vztahy narušila invaze na Ukrajinu. Kazachstán se totiž nepostavil za Kreml, a naopak řadou kroků překvapil.

Tokajev veřejně odmítl uznat nezávislost separatistických republik na Ukrajině. Nejenže nijak Kazaši nepomohli ruské armádě, ale naopak poslali humanitární pomoc Ukrajině a vláda toleruje, že kazašské společnosti dokonce Ukrajincům dodávají vojenské vybavení. V Kazachstánu zakázali symboly ruské propagandy (pověstné písmeno Z), a zrušili 9. května oslavy Dne vítězství. Do země se snaží nalákat společnosti, které odešly z Ruska, naopak Rusům odmítli pomoct obcházet sankce. Kazachstán deklaroval, že rád bude místo Ruska Evropě dodávat energie. Tento týden oznámil, že Rusko, které hrozilo omezením exportu kazašské ropy, obejde a do Evropy ji bude dodávat přes Kaspické moře, Ázerbájdžán, Gruzii a Turecko, uvedl web Euroactiv.

Související obsah

​Že na volání po sjednocení s Ruskem nejsou Kazaši zvědaví, ukázali začátkem srpna. To na pět let odsoudili manželský pár ze severu země, který volal veřejně po tom, aby Rusko území připojilo, připomíná web Eurasianet.org.

Politolog Paul Goble, který učí na univerzitě v estonském Tallinnu, si přesto nemyslí, že se Kazachstán stane druhou Ukrajinou. A vyjmenoval pro to tři důvody. Zaprvé je podle něj ruská armáda naprosto svázaná konfliktem na Ukrajině a na válku se zemí velikosti Kazachstánu nemá sílu. Neobešlo by se to podle něj bez nepopulární mobilizace, které se Kreml chce vyhnout.

Goble upozorňuje v článku, který vyšel v odborném časopise Euroasia Daily Monitor, že etnických Rusů v Kazachstánu výrazně ubývá. Zatímco když se rozpadl Sovětský svaz, tvořili Rusové 38 % obyvatel Kazachstánu, teď je to jen 18 % a výhled říká, že v polovině století to bude jen 10 či méně procent. A zatřetí podle Goblea Rusko rádo vyhrožuje, aby přinutilo kazašské vůdce zavolat do Moskvy a vztahy urovnávat. Nejde tak podle něj o novou situaci.

Související obsah

​Výzkumník Carnegieho nadace pro mezinárodní mír Temur Umarov upozorňuje, že po ruském útoku na Ukrajinu nelze vyloučit nic a posuzovat kroky Moskvy podle toho, jestli jsou racionální, už nemá smysl. Ale také je přesvědčený, že Rusko Kazachstán nenapadne, a dokonce jej ani nebude tlačit do větší podpory své války.

Podle Umarova se Moskva vždycky snažila ve střední Asii podporovat spřátelené režimy a pokud by jí teď musel Tokajev ustoupit, mohl by ho v Kazachstánu nahradit někdo otevřeně nepřátelský vůči Moskvě.

Vladimira Putina veřejně zesměšnil turecký prezident, více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz