Ekonomika

Roste zájem o hypotéky na ekologické bydlení. Nabízejí výhodnější podmínky

V České republice roste zájem o hypotéky na udržitelné bydlení. Ty totiž nabízejí výhodnější podmínky, pokud stavby myslí na životní prostředí. Jenže kritéria pro takový úvěr na bydlení se co nevidět pravděpodobně zpřísní. A to i přes to, že už nyní na ně zdaleka nedosáhne každý.

Zdarma odhad nemovitosti a možnost přerušení splácení nebo výhodnější úroková sazba. Takové výhody mohou dostat lidé žádající o úvěr na ekologické bydlení. A zatímco zájem o klasické hypotéky klesá, ty na ekologické projekty táhnou čím dál více.

"Mezi klienty sledujeme rostoucí zájem o udržitelné hypotéky a očekáváme, že ke konci roku bude již každý pátý úvěr na bydlení zohledňovat právě dopad na životní prostředí," myslí si šéfka hypotečních úvěrů v České spořitelně Petra Skrbková.

Banky takové úvěry poskytují nejen na novostavby, ale i na rekonstrukce stávajícího bydlení. Získat ho ale prý není ani teď dvakrát jednoduché.

"Nestačí, že si opolystyrénujete svůj starý barák ze šedesátých let a hned budete doufat v ten nejvyšší stupeň. Jedná se většinou o takzvané pasivní domy," upozorňuje hlavní ekonom NATLAND Group Petr Bartoň.

Související obsah

​V současné době je u většiny bank k získání zelené hypotéky potřeba pouze energetická náročnost budovy A nebo B. To se ale nejspíše co nevidět změní. Evropská unie totiž vyrazila do boje za ochranu životního prostředí klasifikováním projektů podle energetické náročnosti.

"Budeme muset více řešit, jaké jsou zdroje vytápění, jak ten klient vlastně zachází celkově s energií a ty požadavky prvotní pro případné zvýhodnění budou určitě přísnější," dodává Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Taxonomie, tedy klasifikování projektů podle energetické náročnosti, je jedním z hlavních nástrojů Evropské unie, jak naplnit závazek dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality. Třídí ekonomické aktivity podle dopadů na životní prostředí. Ty, které dosáhnou na zelené označení, mají mít lepší přístup k financování.

TN.cz, vbo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz