Zahraničí

Ceny elektřiny v Evropě boří rekordy. A bude ještě hůř, varují analytici

elektřina
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Evropské země se potýkají s dalším nárůstem cen elektřiny. Například v Německu se cena za poslední dva měsíce vyšplhala téměř na dvojnásobek, nyní je tedy zhruba šestkrát vyšší než vloni. Británie zase očekává, že se cena elektřiny v zemi zdvojnásobí začátkem října. Donedávna soběstačná Francie, která elektřinu dokonce vyvážela, ji nyní musí sama nakupovat.

V pondělí padl v Německu nový rekord ve výši ceny elektřiny obchodované na evropské burze European Energy Exchange. Cena se zvýšila o více než tři procenta na 477,5 eura (zhruba 11 670 korun) za megawatthodinu, uvedla agentura Bloomberg. To je téměř šestkrát víc než minulý rok touto dobou, přičemž jen za poslední dva měsíce se cena elektřiny zdvojnásobila.

Elektřina zdražuje v návaznosti na rostoucí ceny zemního plynu. Panuje totiž obava, že budou omezeny dodávky ruského plynu do Evropy. V posledních dnech cena plynu na burze v Rotterdamu vyskočila nad 200 eur (přibližně 4 890 korun) za megawatthodinu. Evropské země se tak obávají, zda v zimě dokážou vyrobit dostatek elektřiny.

Související obsah

​Německý kabinet kvůli tomu podle agentury Reuters plánuje zavést mimořádnou daň z plynu. Ta je stanovena na 2,419 eurocentu za kilowatthodinu, německé domácnosti si tak budou muset připlatit skoro 500 eur (asi 12 220 korun) ročně. Poplatek se začne platit 1. října, v platnosti zůstane až do dubna 2024.

Situace se dramatizuje také ve Francii. Ta byla ještě donedávna zcela soběstačná, elektřinu dokonce exportovala do Evropy. Aktuálně je však více než polovina francouzských jaderných reaktorů mimo provoz kvůli údržbě, elektřinu tedy země musí dovážet. I to má vliv na zdražování elektřiny v Evropě.

Související obsah

​Cena elektřiny trhá rekordy i ve Velké Británii. Meziročně se tam zvýšila zhruba sedmkrát, jedna megawatthodina se na burze Intercontinental Exchange nyní obchoduje za 591 liber (kolem 17 135 korun).

"Bohužel neregistrujeme žádné náznaky toho, že by se tento extrémní cenový růst brzy zmírnil. Nízké kapacity evropského kontinentu, ať už jaderné, hydroenergetické, nebo uhelné, nestačí brzdit tlak na růst cen elektřiny. V příštím týdnu očekáváme další zdražení," nechal se slyšet analytik Fabian Ronningen z norské společnosti Rystad Energy.

Česko zažívá největší energetickou krizi v historii, proč elektřina zdražuje? Podívejte se na reportáž TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz