Zahraničí

Britská tajná služba: Referendum o připojení Doněcka k Rusku se odkládá

Britská tajná služba: Referendum o připojení Doněcka k Rusku se odkládá
Zničená budova ve městě Dokučajivsk Zdroj: Profimedia

Britské ministerstvo obrany v pondělí informovalo, že referendum o připojení samozvané Doněcké lidové republiky k Ruské federaci se odkládá. K jeho vyhlášení dojde teprve tehdy, až bude pod kontrolou separatistů celá Doněcká oblast.

Referenda o připojení obsazených částí Ukrajiny k Rusku se původně měla konat 11. září. Britská tajná služba však v pondělí upozornila na vyjádření vůdce separatistické Doněcké lidové republiky (DLR) Denise Pušilina. Ten 11. srpna prohlásil, že referendum se uskuteční až po úplném osvobození DLR.

Podle listu Der Spiegel navíc investigativní novináři v červnu zveřejnili důkazy, že představitelé samozvané republiky zahájí referendum až po ujištění, že alespoň 70 procent voličů bude hlasovat pro připojení k Rusku. Podobná hlasování prý Kreml plánuje také pro Záporožskou a Chersonskou oblast.

Související obsah

​V současné době separatisté kontrolují přibližně 60 procent rozlohy DLR. Zatímco Kreml je přesvědčen, že se mu podaří dobýt celou oblast, britské ministerstvo obrany je opačného názoru.

"Kreml bude nejspíš považovat dosavadní neschopnost ruské armády obsadit celou Doněckou oblast za překážku pro své cíle na Ukrajině," uvedlo ministerstvo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz