Zahraničí

Rusové se na výstavě chlubili novou zbraní. Byla z toho ostuda

Na výstavě Armija-2022 předváděli Rusové svou novou zbraň. Jednalo se o robopsa, který měl na zádech nainstalovanou protitankovou střelu. Nakonec se ale ukázalo, že jde o přístroj, který se dá za pár desítek tisíc korun koupit v internetovém obchodě AliExpress.

Robotický komplet М-81 se dá použít k cílené střelbě i přepravování zbraní. Dále se dá posílat pod sutiny, umí dělat průzkum a dodávat léky. Takto vychvalovala robotického psa ruská státní agentura RIA Novosti.

Zbraň se objevila na veletrhu Armija-2022, kde se Rusko chlubí svými vojenskými výdobytky. Ve skutečnosti je však robotický pes pouze přístroj, který se dá na AliExpressu koupit za pár tisíc dolarů, upozornil portál The Drive.

Související obsah

Na videu, které RIA Novosti zveřejnila, chodí robopes dozadu i dopředu, a dokáže si dokonce sednout. Zároveň je překrytý černou plachtou, která má pravděpodobně fungovat jako maskování.

Ve skutečnosti ale podle ukrajinského média Bykvu jde pouze o černé punčochy, které zakrývají, že Rusové robopsa koupili za 3 730 dolarů (asi 90 tisíc korun).

Související obsah

Protitanková střela, kterou Rusové pravděpodobně pouze přidělali na záda koupeného robopsa, by tak podle portálu The Drive zřejmě ani nebyla funkční. Malý robůtek by totiž asi nezvládl zpětný ráz rakety, jestli by vůbec dokázal přesně zamířit.

Na fóru Armija-2022, které v pondělí začalo v parku Patriot u Moskvy, promluvil i ruský prezident Vladimir Putin. "Jsme připraveni nabídnout svým spojencům ty nejmodernější typy zbraní. Od malých pistolí po obrněná vozidla a dělostřelectvo na boj s letadly a autonomními vzdušnými přístroji," prohlásil. "Skoro všechny zbraně byly více než jednou použity v opravdových vojenských situacích," dodal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz